samo-opusteno Aktuelnosti
Pages: 1
Afera Kolubara: Jaki dokazi, slaba odbrana By: [Glasnik] Date: Oktobar 06, 2011, 22:00:27

Afera Kolubara: Jaki dokazi, slaba odbrana

Sedamnaestorki bivših i sadašnjih rukovodilaca Rudarskog basena (RB) “Kolubara” i nekolicini biznismena, uhapšenih pre dva dana zbog zloupotreba teških 12 miliona evra, istražni sudija Posebnog odeljenja Višeg suda u Beogradu odredio je – pritvor. Ovakva mera je izrečena zbog sumnje da bi mogli da utiču na svedoke u postupku. – Mi smo morali da iznajmljujemo mehanizaciju, a za to smo imali i dozvolu državnih organa. Koliko je koja mašina radila meni je nepoznato, jer nisam ja bio za volanom, pa da znam da li je radila osam ili 25 sati. Ovako se, pored ostalog, od sumnji, pred istražnim sudijom branio prvoosumnjičen sa liste Dragan Tomić, generalni direktor “Kolubare” od 2004. do 2008. godine. U to vreme na iznajmljivanje mašina od privatnih firmi, otišli su milioni evra. Sve to sada istražuju pravosudni organi. U Rešenju o sprovođenju istrage, pored ostalog, navodi se da su zloupotrebe, zbog kojih je ovih 17 i uhapšeno, počinjene u roku od godinu i po dana (od novembra 2007. do jula 2009.). Tu, međutim, kako se sumnja nije kraj svim mahinacijama, pa su policija i tužilaštvo nastavili da rade na razotkrivanju svih malverzacija. U ovom periodu, međutim, na iznajmljivanju mašina najviše su zaradili privatnici Radisav Savatijević Kene i njegove firme “Pamek”, “Beoogrev”, “Arasbeton”, “Beokran sistem”, zatim Vitomir Dimitrijević, zvani Vita Gusan i njegov “Deviks”, “Plan projekt” Dejana Živojinovića, “Neol gradnja” Nenada Živojinovića, “Belhem” Gorana Marojevića, “Svin” Vere Trifunović i Zanatska radnja “Cvetić”, Radovana Cvetića. ZAKUP MAŠINE od privatnika uzimane su u zakup preko ćerki firmi RB “Kolubara” – “Kolubara gradnja” i “Kolubara usluge”. Došlo se do saznanja da su zakup mehanizacije sa oznakom tipa mašine i preduzeća od kojeg je trebalo zakupiti – davali direktno pojedini rukovodioci “Kolubare”. Interesantno je da nadležne službe na samim kopovima nisu ni tražile angažovanje mašina privatnika. Generalni direktor RB “Kolubara” Nebojša Ćeran, koji je u trenutku hapšenja bivših i sadašnjih saradnika bio na službenom putu u inostranstvu, rekao je u četvrtak da nije profesionalno da iznosi detalje poslovanja, dok istraga još traje. – Problem se desio, svi smo očekivali da počne da se rešava i žao mi je što nije pre rešavan, a godine su prošle – istakao je Ćeran. – Pokušaćemo da od iduće godine prekinemo sa iznajmljivanjem privatne mehanizacije. Ćeran je predočio da je Kolubara za dve godine, od kako je on na čelu basena, postigla napredak. Još u leto 2009. preduzeti su krupni koraci smanjivanja broja mašina, smanjivanja cena i ograničenja broja radnih sati, što je rezultiralo da su troškovi zakupa ukupno godišnje, pet puta manji nego pre. – Troškovi zakupa privatne mehanizacije čak su osam do 10 puta manji nego pre dve-tri godine – dodao je Ćeran. – Kolubara je nabavila 50 jedinica mehanizacije i oko 30 kamiona. Ćeran je ponovio da je po dolasku na čelo “Kolubare”, zatekao mnoge nagomilane probleme strateške i tekuće, nerešene eksproprijacije, visoke troškove u zakupu mehanizacije, nerealnu politiku zapošljavanja i hronični nedostatak novca za investiranje.

Izvor: Novosti