samo-opusteno Aktuelnosti
Pages: 1
Otvoren most kod Beške By: [Glasnik] Date: Oktobar 04, 2011, 01:00:34

Otvoren most kod Beške

BEŠKA – Predsednik Srbije Boris Tadić otvorio je danas novoizgrađeni most na Dunavu kod Beške, na autoputu od Beograda do mađarske granice i istakao da su takvi projekti svrha bavljena politikom. OVAJ most jeste gradila austrijska firma “Alpina”, ali je on, ipak, delo naših ljudi, jer ovaj grandiozan poduhvat izneli su upravo naši inženjeri i radnici svih profila. Objekti poput ovog, ili puteva koje gradimo, smisao su bavljenja politikom, jer zašto smo u njoj, ako ovakve stvari ne ostaju iza nas? Ovo je, u ponedeljak, otvarajući novi most na Dunavu kod Beške, dug tačno 2.205 metara, rekao predsednik Srbije Boris Tadić. Gradnja kolosa teškog čak 172.000 tona (!) počela je u avgustu 2008. godine, a neimari su u njega ugradili čak 60.000 kubnih metara betona, 10.000 tona armature raznih profila, preko 50 kilometara različitih kablova…I SREĆA I TUGA  Stari most kod Beške je 1976. godine izgradila beogradska “Mostogradnja”. Njen generalni direktor tada je bio Dejan Kovačević koji je, u ponedeljak, prisustvovao i otvaranju novog mosta blizanca.  – Svaka čast ljudima koji su izveli ovaj posao, samo mi koji smo to radili znamo grandioznost ovakvih poduhvata – rekao je Kovačević. – Naravno, ima u nama i tuge što je naša mostogradnja posrnula kako jeste, ali je bilo lepo čuti i najave da će joj država pomoći da se uspravi. – Divan je osećaj hodati po nečem što daje sigurnost, jer sam uveren da će ovaj most mnogim generacijama služiti ne samo 125 godina, koliko garantuju graditelji, već mnogo duže. I što on vraća samopouzdanje svima nama, a posebno našim graditeljima – dodao je predsednik Srbije. A da su upravo srpski neimari izneli gotovo sav teret izgradnje, potvrđuje i činjenica da je, u ulozi odgovornog izvođača radova, na čelu ekipe koja je, od prvog do poslednjeg dana radila kod Beške, bio inženjer Milorad Stevanović, iz Beograda. – Osećam ponos što je ovako velika reka premošćena na ovako veličanstven način – kaže ovaj čovek koji je, kod nas i u svetu, učestvovao u gradnji više od 300 mostova. – Ipak, ima u ovakvim trenucima i pomalo tuge. Čovek se pomalo oseća kao neko ko se razvodi od voljene žene i raspušta svoju porodicu, a deca odlaze s njom. Ali, biće, valjda, još mostova i gradilišta. Kao najdelikatnije faze gradnje kolosa kod Beške, Stevanović označava fundiranje temelja 48 stubova, visokih i do 50 metara, koji nose most, i spajanje središnjeg luka, dugog 210 metara, i danas najdužeg raspona na mostovima ove vrste u svetu. Zajedno sa njim, i to je, više nego uspešno, rešila grupa mladih srpskih inženjera kao i stotine radnika koji su radili i na plus 40 i na minus 20.EH, KAD BIH I “ŽEŽELJA”…  Posle 35 godina i preko 300 mostova širom sveta, Milorad Stevanović ima samo još jednu želju – da učestvuje u gradnji novog Žeželjevog mosta kod Novog Sada.  – Ma, predložiću predsedniku Tadiću da se za to založi – rekao je, čuvši za ovu želju, Milutin Mrkonjić, ministar za infrastrukturu. – Uostalom, on je Miloradu danas “zabranio” da ide u penziju, insistirajući da i dalje gradi mostove, ali i da mladim inženjerima prenosi svoje ogromno znanje. – Malo je reći da je ovo bio izazov – kaže inženjer David Banjac iz Novog Sada, kojem je tek 37 godina, a već tri leta je šef celog gradilišta kod Beške. – Posebno zahtevno bilo je fundiranje, jer smo šipove na kojima stoje stubovi, na dubinama i do 12 metara ispod rečnog dna, pobijali svega četiri i po metra od temelja starog mosta blizanca. Pobili smo ih ukupno 14.000 metara, a nigde nismo narušili statičnost starog objekta! Što se, pak, najdužeg luka tiče, njega je, nastavlja Banjac, krećući se sa dve strane i radeći i po 15-16 sati dnevno, 14. aprila ove godine, u santimetar, spojila grupa betoniraca, armirača i tesara. – Samo jednom u životu imate sreću da budete deo nečega toliko velikog da vam, na početku, izgleda nestvarno, a onda kada počne da niče i raste, ponese vas do neba – kaže Adil Rizvanović, iz Ribarića kod Novog Pazara. On je na spajanju najdužeg luka predvodio grupu tesara i betoniraca. – Bilo me je svuda, i po Srbiji, i po zemljama bivše Juge, i po Nemačkoj, ali ovako nešto veliko nisam mogao ni da zamislim. Po veličini, mostu su ravni samo sreća i ponos mojih drugova i moj.         KAŠNJENJE I KLEČANJE Na zamerke novinara da je na otvaranje mosta kasnio sat vremena, odnosno da su neki od njih, zbog ogromne gužve, morali da kleknu ispred njega da bi snimili izjavu, Tadić je rekao da je kasnio zbog mnoštva poslova, a zatim, i sam, na trenutak kleknuo na asfalt novog mosta. – Mislim da svi treba da budemo srećni i ponosni što smo danas ovde i što smo, i sami, deo nečeg ovako velikog – rekao je on, potapšavši rukom asfalt mosta.   NEMA VEZE S IZBORIMA Predsednik Srbije je naglasio “da zna da ima puno onih koji će i ovo otvaranje povezati sa izborima”. – To, verujte mi, zaista nema nikakve veze – rekao je on. – U Srbiji ima toliko posla da to sa izborima zaista ne treba povezivati. Uostalom, uskoro ćemo završiti i još onih nekoliko preostalih kilometara na severnom kraku Koridora 10 ka Horgošu, a “napašćemo” i krakove ka Bugarskoj i Makedoniji.

Izvor: Novosti