samo-opusteno Aktuelnosti
Pages: 1
Srpska truba najbolja na svetu By: [Glasnik] Date: Avgust 14, 2011, 22:00:24

Srpska truba najbolja na svetu

Prva truba sveta na drugom međunarodnom takmičenju u Guči, po odluci stručnog žirija, pripala je kapelniku makedonskog trubačkog orkestra – Džambu Aguševu. Ali, i srpska truba je i ove godine, na 51. Dragačevskom saboru, dokazala da je najbolja na svetu. Jer, trubački sastav Dejana Lazarevića, koji je ove godine titulu najboljeg orkestra poneo na finalnom takmičenju najboljih orkestara u Srbiji, overio je pobedu i proglašen je za najbolji orkestar na svetu. Poslednji dan 51. Sabora u trubačkoj prestonici prošao je u znaku nadmetanja inostranih orkestara. Svirali su pred nekoliko hiljada saboraša, koji, i pored toga što je ovo bio sedmi dan trubačke fešte, nimalo nisu pokazivali znake umora. Oduševljeno su pozdravljali svaki sastav, igrali su i pevali… U publici vijorile su se zastave država iz kojih je ove godine došlo ponajviše gostiju – Slovenije, Makedonije, Nemačke, Italije, Francuske… Bilo je zanimljivo čuti kako Francuzi sviraju „Zapevala sojka ptica“, Bugari „Čaje šukarije“, Belgijanci „Milorade bekrijo“… Poneseni atmosferom saboraša, strani trubači su čak i zapevali pred oduševljenom masom. Tako je član slovenačkog „Fešta benda“ izšao pred publiku i pozivao ih da zapevaju zajedno sa njim. Prava atrakcija bio je kapelnik belgijskog orkestra, koji je ove godine bio najstariji trubač na Saboru u Guči – ima 82 godine. Ukupno je nastupalo osam stranih i dva domaća orkestra – Elvisa Ajdinovića, koji je ove godine dobio Prvu trubu stručnog žirija, i Dejana Lazarevića, čiji je orkestar na ovgodišnjem saboru proglašen za najbolji orkestar Srbije. Dok je žiri odlučivao ko će poneti nagrade na međunarodnom takmičenju, na sceni se pojavio Goran Bregović sa svojim orkestrom. Svirala, praštala je truba Bregine hitove, a saboraši su burnim aplauzima i uzvicima pozdravljali svaku njegovu pesmu. Počeo je sa numerom „Izgubljeno jagnje“, a potom su se ređali „Gas, gas“, „Za Beograd“, „Kvariigro“… Nakon poslednjeg takta Bregovićevih trubača u centru dragačevske varoši spustila se saborska zastava. Domaćini su se zahvalili saborašima i pozvali ih da i sledeće godine dođu na jedinstveni i najveći trubački festival na svetu.  *********** Dejan Jevđić dobitnik nagrade našeg lista  PRVA nagrada u Guči, i to baš ona naomiljenija svakom trubaču – „Zlatna truba“, koju dodeljuju „Večernje novosti“. To je na ovogodišnjem 51. Saboru trubača u Guči zadesilo Dejana Jevđića (31) trubačkog kapelnika iz Kalenića kod Kosjerića. Dejan potiče iz čuvene trubačke porodice. Svirao je i njegov pradeda – Joviša Jevđić, jedan od najstarijih trubača u ovom kraju Srbije, a prve tonove na trubi pokazao mu je deda Ljubo Jevđić. Prvo je, veli nam, naučio da svira „Nizamski rastanak“ i pesmu „Moj behare, ko li mi te bere“, a potom i kolo „Moravac“. – U mom orkestru svira i moj brat Slobodan (29), i to prvi tenor, a brat Branko (26) na bubnjevima – ispričao nam je Dejan, koji je oženjen i ima dve ćerke. – Orkestar smo osnovali 1994, kada mi je bilo 15 godina. Vežbali smo pod strogim dedinim nadzorom. Do sada smo osvajali nagrade na zlatiborskom predtakmičenju, a ove godine i prvi put nagradu u Guči. Presrećan sam, ovo je veliki podsticaj za mene i za moj orkestar. Dejan je publiku oborio s nogu svirajući pesmu „Soko“ i „Đinino kolo“. Njegova truba je čuvena po tome što ona svira nenametljivo, i svira izvornu srpsku melodiju. To su saboraši prepoznali i nagradili najvećim aplauzom…

Izvor: Novosti