samo-opusteno Aktuelnosti
Pages: 1
Bogdan Bukumirić: Dok sam živ tražiću pravdu By: [Glasnik] Date: Avgust 13, 2011, 22:02:44

Bogdan Bukumirić: Dok sam živ tražiću pravdu

Zločin u Goraždevcu naša je živa rana. Za nju nema leka, ni utehe. A objašnjenja: „Nema dokaza, istraga se obustavlja“, dodatno nas povređuje. Najbolnije je za roditelje mojih ubijenih drugova Pante Dakića i Ivana Jovovića, kad u svom neprebolu nemaju odgovor ko im je ubio sinove. Meni ostaje da o tome svedočim i dok sam živ pitam: kako je moguće da svih ovih godina, počinioci izmiču pravdi. Ovo za „Novosti“ govori Bogdan Bukumirić, koji je preživeo masakr srpske dece u Goraždevcu, u leto 2003. godine. On se, ni posle osam godina od zadobijenih kuršuma, dosad nepoznatog počinioca, nije oporavio od povreda. Preživeo je zahvaljujući nadljudskim naporima VMA. Ali su posledice ostale, možda neizlečive do kraja života ovog mladića. Zbog tih povreda njemu je i dalje potrebna medicinska nega, nadzor i banjsko lečenje. – Više i ne znam koliko sam puta pisao Međunarodnoj upravi na Kosovu i Metohiji, ali sam siguran: svi su se oglušili na moj apel da se zločin istraži – kaže Bukumirić. – U početku su mi stizali utešni odgovori… „Istraga je u toku, obavestićemo o njenim rezultatima“. A onda, početkom godine, dobio sam odgovor: „Dokaza nema, istraga se obustavlja“. Nisam mogao da verujem. Zar je moguće da neko puca u decu dok su se kupala na reci, dvoje ubije, a da za takav zločin nema odgovornih.ZA ISTRAGU NEMA VOLjE  ZloČin u Goraždevcu ima posebnu težinu, jer su ubijena deca – kazao je Goran Bogdanović, ministar za KiM. – Neotkrivanjem počinioca poslata je poruka da nema volje da se reše napadi u kojima su žrtve bili Srbi. Neistraženo ubistvo dece u Goraždevcu, kao i stradanje porodice Stojić iz Obilića i 14 žetelaca iz Starog Grackog, dokaz je da međunarodna zajednica i kosovski Albanci nisu voljni da istraže istinu i otkriju počinioce. Isto pitanje postavljeno je, u subotu, i u Goraždevcu na obeležavanju godišnjice ubistva srpskih dečaka, i ranjavanja Marka Bogićevića, Dragane Srbljak i Đorđa Ugrenovića. Ali, niotkud odgovora. Čula se samo molitva za smiraj dečije duše, u crkvi Presvete Bogorodice i na lokalnom groblju. Parastos je služio episkop Raško-prizrenski vladika Teodosije, a Srbi iz malene, junačke enklave, nadomak Peći, palili su sveće. Miloš Dimitrijević, predsednik opštine Peć, izmeštene u Goraždevac, kazao je „dodatna bol porodicama, ali i svima nama, obustavljanje istrage“. – Odluka Tužilaštva Euleksa da obustavi istragu, zbog nedostatka dokaza, izazvala je šok i ogorčenje porodica nastradalih dečaka, ali i predstavnika države Srbije – rekao je Dimitrijević, podsećajući da je na decu „pucano s leđa“, i upitao ima li od toga monstruoznijeg zločina.

Izvor: Novosti