samo-opusteno Aktuelnosti
Pages: 1
Ada: Građani prošetali novim mostom By: [Glasnik] Date: Avgust 13, 2011, 22:02:39

Ada: Građani prošetali novim mostom

PORANILI u subotu Beograđani da prvi put prošetaju mostom koji se pre nekoliko dana u celosti izdigao nad Savom. Iako je najavljeno da će se kapije otvoriti u devet časova, do tada je već nekoliko stotina posetilaca prešlo na drugu obalu. Znatiželjni građani počeli su da stižu na pristupne strane mostu još oko osam sati u subotu ujutro, a radi neometanog prelaska deljeni su u grupe od po 50 i kretali se utvrđenom trasom do druge obale. Tokom prelaska, koji u proseku traje oko pola sata, zaustavljali su se, fotografisali, komentarisali izgled… Oni koji nisu stigli u subotu, moći će i u nedelju, od devet do 19 časova, da izbliza vide jedan od najlepših mostova Evrope. Prilazi će ostati isti – duž Rampe 4 u Radničkoj ulici (čukarička strana) i iz ulice Savski nasip (novobeogradska i zemunska strana). Tri godine, koliko traje izgradnja, Beograđani su gledali kako raste i nadvija se nad Savom, dok, konačno, pre nekoliko dana, nije spojio svoje polovine i dve obale. Zato i ne treba da nas začude dugački redovi na prilazima, i sa čukaričke i sa novobeogradske strane. Među posetiocima i mladih, i penzionera. Roditelji su svoju decu umesto u parkove poveli u šetnju najuzvodnijim savskim mostom u Beogradu. Sa sve fotoaparatima. A dan – kao stvoren za prvu šetnju do suprotne obale. Posetioci su bili zadivljeni, čak i oni najskeptičniji. – Ovo je sigurno najvažniji i najlepši kilometar Beograda – kaže Miloš Medenica, penzioner. – Srećan sam čovek jer sam doživeo da ga vidim. Retko ko se zadovoljio time da samo jednom pređe na drugu obalu. Vraćali su se da ponovo prošetaju „dragocenim kilometrom“. Pažnju je čas odvlačio 200 metara visok pilon, čas osunčane obale reke, koje se, do sada, nisu mogle sagledati iz ovog ugla. – Građevinac sam po struci, i tehnički i estetski ovaj most je savršen. Ne mogu da prežalim što sam otišla u penziju i na njemu nisam radila – kaže Anđelka Simić. Na prilazu sa novobeograske strane sugrađani su mogli da zabeleže predlog za ime savskog lepotana. Najviše želja bilo je da se nazove Nada, Mladost, Čukarički, Savski, Ada. Najzaslužnijim zemljacima, po kojima bi se nazvalo ovo čudo mostogradnje, sugrađani su smatrali patrijarha Pavla, Nikolu Teslu, Zorana Đinđića… RADOVI RADOVI na mostu preko Save počeli su krajem 2008, kao deo većeg infrastrukturnog projekta – unutrašnjeg magistralnog poluprstena. Podizanjem poslednjeg segmenta, 8. avgusta, spojene su dve strane mosta. Očekuje se da će 15. decembra preko njega preći prva vozila, dok će kompletni radovi biti gotovi 2013.

Izvor: Novosti