samo-opusteno Aktuelnosti
Pages: 1
Borha: Nikada ne bih prešao u Partizan! By: [Glasnik] Date: Avgust 13, 2011, 21:10:20

Borha: Nikada ne bih prešao u Partizan!

Navijači Crvene zvezde nemaju razloga za brigu. „Slučaj Kleo“ neće da se ponovi. Bar ne kada je u pitanju Kristijan Borha. Kolumbijac je, ako je suditi po pristupu intervjuu za „Sport“, profesionalac od glave do pete. Na zakazano mesto, ispred jednog od beogradskih tržnih centara, stigao je čak 20 minuta pre zakazanog termina! Sam se sasvim dobro snalazi za volanom u beogradskoj vrevi… Na malu provokaciju, kategorički reaguje:Da li biste prešli u Partizan ako bi vam ponudili više novca?- Ne! Nikad ne bih prešao u Partizan, jer je moj cilj sada uspeh sa Crvenom zvezdom. Ja sam zvezdaš – rekao je Borha za “Sport”.Borha je već iskusio šta znači nositi crveno-beli dres u večitom derbiju.- Da, znam da je on mnogo važan i za nas i za protivnika i znam koliko znači pobeda u derbiju. To je nešto kao El Klasiko u Španiji. Izaziva posebne emocije i nije kao i svaka druga utakmica.Da li ste čuli za Crvenu zvezdu pre nego što ste došli u Srbiju?- Da, naravno, znam da je pre 20 godina osvojila Kup  šampiona, a malo mi je pričao i moj sunarodnik koji je takođe igrao u Zvezdi, Molina, tako da sam manje-više, već poznavao klub u koji sam došao. Takođe, Rambo mi je pričao o klubu, a i o Beogradu: rekao je da je grad prelep i to se pokazalo kao istina.Da li je bila samo Rambova želja da zaigrate u Crvenoj zvezdi?- Ne, ne, to je bila i moja želja, naravno, on mi je preporučio, ali i ja sam stvarno želeo da igram u jednom tako velikom klubu kao što je Crvena zvezda. To je za mene bila jako dobra prilika i želeo sam da je iskoristim.Znate da je Robert Prosinečki bio veliki fudbaler i da je igrao u Zvezdi 1991. kada je osvojena evropska titula. Kako izgleda rad sa takvim stručnjakom?- Da, rad sa njim mi se jako dopada, zato što je odličan trener. Ima mnogo iskustva kao igrač i sada ga primenjuje – zna zaista mnogo o fudbalu i za Crvenu zvezdu je veoma dobro da ima takav autoritet u ekipi. Treninzi su nam jedni od najboljih koje sam ikad imao. Mislim da sam u njegovom timu napredovao, vremenom stekao više samopouzdanja, tako da igram bolje nego ranije.Kako izgleda odrastati u Kolumbiji? Nama je vaša zemlja, nažalost, poznata i po nekim negativnim stvarima, kao što je droga, pa nas zanima da li je teško odoleti tom pritisku i voditi zdrav život, baveći se sportom?- Moja zemlja je imala tešku prošlost, ali kada sam ja živeo tamo, a i u ovom momentu, više nema takvih problema. Već od malena sam igrao fudbal u nekim manjim klubovima u Kolumbiji. Doduše, prošlo je dosta vremena otkako sam otišao da živim u Brazilu, sada sam došao ovde, i dugo nisam posetio Kolumbiju. Nedostaje mi, naravno, kao što svima nedostaje rodno mesto kada odu iz njega, ali dopada mi se ovo što radim i gde sam sada.Kako je došlo do toga da odete u Brazil da igrate fudbal?- Kada sam imao 16 godina, ukazala se prilika da odem i zaigram u brazilskim klubovima i ja sam je iskoristio. Tamo je ekonomska situacija malo bolja nego u mojoj zemlji. Na početku je bilo malo teško izboriti se za svoje mesto u timu, ali igrao sam dobar fudbal i zato mi je ukazano poverenje. Bilo je teško jer sam bio daleko od svoje porodice, a još sam bio dete, to je komplikovalo stvari, ali radio sam dobar posao i sve je bilo u redu na kraju.Kako vam se čini život u Beogradu, da li ste se već navikli?- Da, grad je mnogo lep, ekipa u kojoj igram je odlična, momci su sjajni i dobro se slažemo, u klubu se dobro radi i igra se lep fudbal i za sada ne postoji ništa što mi se ne dopada. Srećan sam ovde. Ljudi su fini i ljubazni, čitav ambijent je prijatan, devojke su jako lepe… Najviše mi se sviđa to što ima mnogo lepih restorana. I dalje nisam imao priliku da malo bolje upoznam grad ili izađem u neku diskoteku, jer uglavnom slobodno vreme koristim da se odmorim, sada kada imam treninge i utakmice, ali čuo sam da je provod odličan.Da li je vaša porodica došla sa vama u Srbiju?- Ne, oni su svi ostali u Kolumbiji. Prilično mi nedostaju, pogotovo što nemam mnogo vremena da ih posećujem, i bilo bi lakše da živim ovde sa njima – uvek je lakše biti u krugu porodice.Možete li da zamislite sebe ovde i za nekoliko godina? Da li biste više voleli da idete dalje u inostranstvo da igrate, ili da ostanete ovde?- Crvena zvezda je za mene već inostranstvo, ali mi u ovom trenutku znači mnogo. To je veliki klub i za mene veliko iskustvo – za sada sam skoncentrisan na to da postignem velike uspehe sa ovim klubom i da osvojimo titulu koju zaslužujemo.Koja je najveća razlika između brazilskog i srpskog fudbala?- Kao što možete da vidite, fudbaleri u Brazilu su mnogo krupniji, a ima i mnogo više jakih ekipa nego ovde. Srpska liga ima nekoliko dobrih ekipa, ali ipak je to drugačije u Brazilu. Što se tiče plate, ista je i ovde i tamo.Igrate klasičnog špica, a ovde iza Kaluđerovića. Da li vam tako više odgovara, ili je to odluka trenera?- Tako je odredio Robert Prosinečki. On najbolje zna na kojoj ću se poziciji najbolje uklopiti, ali i ja se osećam dobro igrajući tu gde igram, pa smo svi zadovoljni.Kakvi su vaši utisci posle meča sa Ventspilsom?- Iskreno, bila mi je potrebna jedna takva utakmica da se razigram i steknem više samopouzdanja. To je bila najbolja utakmica do sada i što se tiče igre, i golova, a i navijanja na tribinama.Poznajete li ekipu Rena? Šta očekujete od dvomeča sa Francuzima?- Ekipa Rena je dosta jaka, ima kvalitetne igrače, ali mi smo dosta radili na pripremama, popravili smo neke stvari, imamo dobrog trenera i mislim da smo u stanju da ih pobedimo. Moramo da uđemo u utakmice sa pobedničkim mentalitetom, jer to je Ren, nije ni Real Madrid, ni Barselona!Kakva su vaša očekivanja od predstojećeg šampionata Srbije?- Znam da Crvena zvezda nije uzela titulu već četiri godine. Prošle godine je stigao Robi i krenuo od nule, ali već ima tim koji može da osvoji prvenstvo. Svi u ekipi smo optimisti što se toga tiče i mislimo da ove sezone možemo da budemo šampioni – rekao je Kristijan Borha,  Kolumbijac na „privremenom radu“ u Crvenoj zvezdi.POMAŽU KADU I SAVIONe govorite srpski, a ni engleski. Da li vam to predstavlja veliki problem?- Da, teško mi je što još nisam naučio vaš jezik, jer mi se čini previše komplikovan. U ekipi su tu Savio i Kadu koji mi najviše pomažu, ali i ostali su sjajni drugovi i dosta se trude da mi olakšaju, pa nekako uspevamo da savladamo komunikaciju na terenu. A dobro je i to što trener govori španski.NAVIJANJE NA BEOGRADSKOJ MARAKANIŠta mislite o „delijama“, najvernijim navijačima Crvene zvezde?- Svaka im čast! Mislim sve najbolje o našoj navijačkoj grupi, jer se vidi da oni zaista mnogo vole svoj klub: kada ti ceo stadion peva, onda trčiš brže i možeš sve. U Brazilu nije baš ovako. Za nas je mnogo važno da nas uvek bodre, pogotovo onako kako su to radili na poslednjoj utakmici. Mnogo je lepše igrati na prepunom stadionu uz onakvo navijanje.ZVEZDA SAN I JAVAImate li neki san, neki klub za koji biste voleli da igrate, na primer, neki iz najjačih evropskih liga – španske, engleske, nemačke?- Naravno, svaki fudbaler sanja da igra u nekom velikom klubu, ali u ovom trenutku razmišljam samo o Crvenoj zvezdi i njenom učestvovanju u jakim takmičenjima, što i zaslužujemo. Tako da je trenutno moj san da ostvarim veliki uspeh sa ovom ekipom.

Izvor: Novosti.