samo-opusteno Aktuelnosti
Pages: 1
Šutanovac: Amerika nije podržala Tačija By: [Glasnik] Date: Avgust 06, 2011, 15:01:17

Šutanovac: Amerika nije podržala Tačija

ZA Beograd je apsolutno neprihvatljiva bilo kakva jednostrana nasilna mera kojom bi se izmenila situacija na Kosovu. Naša namera je da krizu rešavamo na miran, diplomatski način i za to sam dobio i punu podršku američkih zvaničnika, sa kojima sam se sreo u Vašingtonu – poručuje, za „Novosti“, srpski ministar odrbane Dragan Šutanovac, koji je započeo višednevnu posetu SAD. Šutanovac je, u razgovorima, naglasio značaj hitnog smirivanja tenzija na terenu i obnavljanja dijaloga Beograda i Prištine: – Upozorio sam da je posebno neprihvatljivo da specijalne kosovske snage, pod okriljem mraka, preuzimaju administrativne prelaze jer je to vraćanje na pozicije u kojima je nemoguće rešavati konkretne životne probleme. Takođe sam naglasio da je neophodno obezbediti redovno snabdevanje građana KiM koji žive na severu, pre svega, u cilju omogućavanja normalnog života i sprečavanja humanitarne krize.KONTAKTI SA VRHOM NATO  ŠUTANOVAC se na početku posete SAD sreo sa pomoćnikom američkog sekretara za odbranu Aleksandrom Veršbouom, koji uskoro odlazi na mesto zamenika generalnog sekretara NATO, što je važno i sa aspekta budućih aktivnosti Kfora.    Naš ministar je zatražio i razjašnjenje uloge Vašingtona u poslednjim događajima na KiM, s obzirom na tvrdnje da su za akciju prištinske vlasti dobile „zeleno svetlo“ velikih sila: – Dobio sam uveravanja da nasilni akt kojim je Priština želela da nametne rešenje nema podršku administracije SAD. Zvanični Vašington podržava dijalog kao jedini način rešavanja problema. Ipak, izneo sam sumnju da su pojedinci iz međunarodne zajednice odigrali određenu ulogu u poslednjim dešavanjima, i rekao da to nije način da se rešava kriza. Na pitanje da li će Vašington izvršiti dodatni pritisak na prištinske vlasti da se situacija na terenu vrati na pređašnje stanje, Šutanovac kaže: – I pored neslaganja Srbije i SAD oko statusa Kosova, američka administracija javno je rekla da ne podržava nasilje na terenu. To ide u prilog tome da će stvari ovog puta biti rešavane drugačije. Prvi put se na kosovsku krizu gleda iz drugog ugla, a krivica za konflikt ne pada na Beograd.   Srpski ministar u razgovorima sa američkim zvaničnicima dotakao se i odluke da se pojačaju snage Kfora: – Mi već više godina insistiramo da se ne smanjuje kontingent Kfora, jer je situacija izuzetno osetljiva. Nažalost, naša upozorenja pokazala su se kao tačna. Pojačanje Kfora ima za cilj da se spreči eskalacija nasilja, što je sada najvažnije.

Izvor: Novosti