samo-opusteno Aktuelnosti
Pages: 1
Kaluđerović: Iz Zvezde odlazim sa titulom By: [Glasnik] Date: Jul 31, 2011, 21:10:43

Kaluđerović: Iz Zvezde odlazim sa titulom

Obaveza napadača u timu je da trese mreže, a Andrija Kaluđerović (24) je za manje od godinu dana, posle dolaska iz Rada, potvrdio kvalitet u Crvenoj zvezdi. Postao je najbolji strelac ekipe i igrač od poverenja trenera Roberta Prosinečkog. A, nije bilo lako krčiti put prema glavnoj pozornici, stalno se dokazivajući na pozajmicama i čekati pravu šansu u OFK Beogradu…Zašto ste se sa Omladinskog stadiona preselili na Banjicu?- Dolazili su i prolazili igrači na Karaburmi sa strane u svakom prelaznom roku, a meni su govorili da ima vremena i da sam još mlad. Onda su usledile dvojne registracije u to vreme, pa sam morao da se kalim širom Srbije. Od Njeguša, Hajduk sa Liona, preko šabačke Mačve, Radničkog izPirota, do subotičkog Spartaka. Nije bilo lako čekati priliku, iznova i iznova… – priča Kaluđerović u intervjuu za „Sport“.Odlazak sa Karaburme se ispostavio kao pun pogodak?ZAJEDNO SLAVIO SA MEZENGOM Mnogima je slika posle utakmice sa Ventspilsom bila dokaz da u Zvezdi vlada dobra atmosfera. Pobedonosni gol su zajedno proslavili “konkurenti” Kaluđerović i Mezenga, koji ga je zamenio u finišu meča. – Naravno da sam mu čestitao, pa, naša zajednička misija je posvećena samo uspesima Zvezde. Bez obzira što se borimo za mesto u timu, nema ljubomore. Samo šef Prosinečki odlučuje ko će da igra – jasan je Kaluđerović.- Ranko Stojić i Rad su verovali da imam potencijal. Posle povratka u elitno takmičenje, uspeo sam da postignem u plavom dresu 17 golova i čekao se poziv za korak napred. Na moju veliku sreću, prošlog avgusta, pred smiraj prelaznog roka, “građevinari“ su postigli dogovor s Crvenom zvezdom.Početak nije bio lak: ekipa je ispala iz Evrope posle dvomeča sa Slovanom, usledio je kiks u prvom prvenstvenom kolu u Smederevu… Kako ste to doživeli?- Znao sam da je pred nama težak period, pošto je poznato da se u velikom klubu pamte samo pobede. Ipak, radio sam dve nedelje punom parom, a zatim je trener Aleksandar Kristić odlučio da me stavi u tim. I, dao sam gol Javoru u zaustavnom vremenu. Naravno, sreći nije bilo kraja, pošto je taj uspeh značio prekretnicu za jesenji deo šampionata. Ređali smo pobede i pokušavali da pratimo Partizan.Dolazak Roberta Prosinečkog doneo je mnogo novosti u radu i igri Zvezde. Koliko vam je bilo potrebno vremena da se naviknete na novog trenera?- Promene sistema ili zahteva ne ide tako glatko. Da, bilo nam je potrebno vreme da sve to prihvatimo. Tek posle provedenih priprema s Prosinečkim uhvatili smo zalet – kaže Kaluđerović. – Na nama je bilo da pobeđujemo i čekamo kiks Partizana, koji je imao zalihu od pet bodova. Stigli smo večitog rivala samo nekoliko dana pred gostovanje u Humskoj…Ipak, borba za najboljeg u Srbiji se završila nepovoljno po Zvezdu?PORODICANaslednik Luka voli loptu i sve češće, kada je u naručju tate, hoće da se zajedno igraju. – Uporan je. Svaki slobodan trenutak koristim da budemo zajedno, a supruga Milica je moja podrška da uspem u karijeri – kaže Kaluđerović.- Tada nismo uspeli zahvaljujući sopstvenim greškama, ali mogu da garantujem i ubeđen sam da ćemo u ovoj sezoni da vratimo titulu na “Marakanu”! Ova misija je za nas opsesija i jedva čekamo da u avgustu počne trka.Na čemu gradite takav optimizam?- Većina igrača je ostala na okupu, a došla su kvalitetna pojačanja. Niko ne treba da sudi po igri u Letoniji, koja je bila daleko ispod naših mogućnosti. Toga smo svesni i verujemo da tako loše izdanje neće da se ponovi.Ponovo sledi trka udvoje – Crvena zvezda i Partizan. Ko je u prednosti?- Ambicije su nam realne, ali to moramo da pokažemo učinkom na terenu već od starta u Subotici. Moramo da krenemo pobednički. Kvalitet nije sporan, trener Prosinečki zna šta od svakog može da očekuje, a jedna od prednosti je što smo zajedno šest meseci.Kako ocenjujete mogućnosti večitog rivala?PRATI SVETSKE NAPADAČEAndrija često prati derbije u Engleskoj, Italiji, Španiji… Pokušava da “kupi” neki potez od svetski poznatih napadača. – Volim da posmatram igre Drogbe ili Toresa iz Čelsija. Kada sam počinjao da igram sa drugovima, idol mi je postao Andrij Ševčenko.- Moje je mišljenje da su slabiji nego lane, pošto su skoro kompletno promenili strukturu tima. Ipak, ne zavaravam se da će kroz Superligu da imaju mnogo problema. U derbijima prošle sezone su nas nadmudrili, sem u revanšu kupa, kada smo mojim golom prekinuli crnu seriju. Sada je situacija drugačija, sada mi treba da se pokažemo kada na programu budu mečevi odluke.Minulu trku ste izgubili u maju?- Skupo smo platili pojedine kikseve. Mnogo mi je krivo što nismo osvojili trofej. Dobra igra nije nagrađena, ali, tako je to u fudbalu. Sve pada u vodu ako nema željenog rezultata.Pričalo se tokom priprema da postoji mogućnost da napustite “Marakanu“?- Bilo je ponuda iz nekoliko zemalja, ali Zvezda je imala uslove pod kojima je bio moguć rastanak. Sada je sve to arhivirano. Znam da ništa ne gubim ako ostanem još godinu dana. Pokušaćemo da se okitimo titulom, pa onda mogu da prihvatim neku dobru ponudu i krenem u Evropu.A, takmičenje u Evropi ove sezone?- Neću da pravim račun bez krčmara, idemo korak po korak. Prvo da overimo prolaz protiv Ventspilsa. Očekujem da naši navijači dođu da zajedno preguramo ovu prepreku. Posle mnogo zavisi od žreba. Šanse rastu ako rival ne bude Totenhem ili neka ekipa iz top šampionata. Mada, Zvezda nikome neće lako da se preda, pa makar imala na papiru mizerne šanse da ide dalje!Prvi takmičarski meč ste počeli kao udarna igla tima. Šta kažete na to poverenje trenera Prosinečkog?- Status člana startne postave sam zaslužio učinkom. Naravno da uvek može bolje i trudiću se da posao obavljam najbolje što mogu. Saradnja sa Robijem je odlična, od njega svi mnogo učimo u cilju napretka u igri i našoj ličnoj afirmaciji – zaključio je Andrija Kaluđerović.PROFILRođen: 5. 7. 1987.Mesto: Bačka TopolaVisina: 181 cmPozicija: NapadačBr. na dresu: 99Karijera: 2002-09. OFK Beograd (49/11), 2003-04. Njegoš – pozajmica (1/0), 2004-05. Mačva Š. – pozajmica (1/0), 2005. Hajduk B. – pozajmica (13/5), 2005-07. Spartak S. – pozajmica (30/11), 2007. Radnički P. – pozajmica (1/0), 2009-10. Rad (45/20), 2010-? Crvena zvezda (28/13)Reprezentacija: 2008. Srbija – olimpijski tim (2/0), 2010-? Srbija (1/0)NACIONALNI TIM SRBIJESan svakog igrača je da izbori mesto u najboljem timu Srbije. Kaluđerović ima jedan nastup, 2010. godine u Japanu.- Moje je da postižem golove i da se tako nametnem, a ostalo je na selektorima – smatra najbolji strelac Crvene zvezde u prošloj sezoni.

Izvor: Novosti.