samo-opusteno Aktuelnosti
Pages: 1
Spasojevićeva drama pretočena u film By: [Glasnik] Date: Jul 28, 2011, 03:00:46

Spasojevićeva drama pretočena u film

I DOK se većina (pogotovo mladih) dramskih pisaca žali da njihovi tekstovi teško pronalaze put do scene, Dušan Spasojević sve što uradi udvostruči: od tri napisane drame („Odumiranje“, „Zverinjak“, „Metak za sve“), dve su ne samo zaživele u pozorištu, već će uskoro dobiti i svoju filmsku verziju. Da podsetimo, kulturna javnost prvi put je čula za ovog mladog autora kada je pre nekoliko godina njegova drama „Odumiranje“ (režija Egon Savin) postavljena u Ateljeu 212. Još od Milice Novković i njenog čuvenog komada „Kamen za pod glavu“ nije se pojavio tekst koji se bavio životom sela i svim osobenostima porodičnih odnosa u njemu. Ali nije to bio jedini razlog zbog kojeg je Spasojević odmah primećen na ovdašnjoj sceni: teatar je, naprosto, bio zasićen „urbanim“ temama i sveprisutnom dramaturgijom „krvi i sperme“, pa je jedna autentična pojava morala biti uočena u našem osiromašenom pozorišnom životu. A onda, kako to biva, usledile su nagrade i priznanja, da bi pre tri godine i drugi Spasojevićev komad („Zverinjak“) bio postavljen u teatru – u Srpskom narodnom pozorištu, s rediteljskim potpisom Borisa Liješevića. Sada je došao trenutak da obe priče budu viđene i na filmskom platnu:ROMAN Iako je dosadašnjim tekstovima potvrdio da je drama njegov literarni teren, Dušan Spasojević ovih dana piše i svoj prvi roman. Zasada otkriva da je građu za roman pripremao dugo, a da je njegova tema – socijalna.  – Od ova dva teksta napravio sam nešto potpuno novo. Nije,dakle, reč o „raskadriranim“ dramama nego o pravom filmskom scenariju. Tako sam, na primer, od trinaest slika u „Odumiranju“ uradio za film čak 127 – objašnjava Spasojević. – Snimanje „Zverinjaka“ je uveliko u toku i odvija se u okolini Beograda. U režiji Marka Novakovića, igraju Nikola Ristanovski, Tanasije Uzunović, Miki Krstović, Branka Šelić i drugi. Završetak je planiran za 21. avgust. Da podsetimo, „Zverinjak“ je priča o šumaru koji se posle višegodišnjeg zatvora (zbog ubistva lovokradice u krivolovu) vraća u selo, u potrazi za svojom ženom koja je misteriozno nestala. Na tom putu, sticajem okolnosti, spasava jednu devojčicu od sigurne smrti, ne znajući da je to ćerka čoveka čijeg sina je ubio… „Odumiranje“ je, pak, priča o propasti savremenog srpskog sela: – Ovaj film tek treba da počne da se snima. Producent je Branislav Trifunović, glumac u uspešnoj producentskoj „ulozi“. Do sada je u tom svojstvu uradio filmove „Tamo i ovde“ i „Čekaj me, ja sigurno neću doći“ – ističe Spasojević. – Poveren je novosadskom reditelju Milošu Pušiću, čiji je debitantski film „Jesen u mojoj ulici“ pre dve godine uvršten u zvaničnu konkurenciju Sarajevskog filmskog festivala. Na pitanje šta jedan dramski tekst, menjajući formu i medij, gubi a šta dobija, naš sagovornik kaže: – Verujem da su obe priče samo dobile. Kao gotovi dramski tekstovi na samom startu bili su veoma blizu filmskoj formi, zato očekujem da će i na velikom platnu biti pun pogodak. Naravno, sada imaju mnogo veći broj dopisanih scena i nekoliko novih likova, koji su se dobro integrisali u postojeću priču. Mislim da ću ubuduće mnogo više pisati za film, jer volim da se izražavam u kratkim replikama. U filmu se vreme brzo „troši“, pa on traži mnogo više priča od pozorišne predstave. Pripremam se i da od „Metka za sve“ napravim filmski scenario. Videćemo

[Izvor]