samo-opusteno Aktuelnosti
Pages: 1
Olivera Marković - očaravala i bila voljena By: [Glasnik] Date: Jul 04, 2011, 03:00:31

Olivera Marković – očaravala i bila voljena

POJAVILA se na „pokretnim slikama“ 1945, u „Planinama Jugoslavije“, a očarala je filmsku publiku kao Sobarica u „Sumnjivom licu“ 1954, u doba kada je bioskop postajao najpopularnije mesto, a kinematografija velike Jugoslavije započinjala prve korake. Onda je bila Sajka u „Šolaji“, Olga u „Poslednjem koloseku“, Lela u „Samo ljudima“, Fema u „Diližansi snova“, Gina u „Drugu predsedniku centraforu“, zanosna pevačica u „Dr“, Magbet u „Sibirskoj ledi Magbet“, Anđa u „Kozari“, Staka u „Rodoplju“, Marija u „Službenom položaju“…Obožavali smo je kao Flojdovu majku u „Nacionalnoj klasi“, Vračaru u „Petrijinom vencu“, Tetku u „Balkan ekspresu“, majku Baneta Bumbara u „Grlom u jagode“, taštu u „Boljem životu“, Angelinu u „Sabirnom centru“, Koviljku u „Velikoj frci“, Gazdaricu u „Bolje od bekstva“, Mladu u „Urnebesnoj tragediji“… Ostavila je neizbrisiv trag posebnog i neobičnog glumačkog dara u TV serijama i filmovima „Vlak bez voznog reda“, „Uzavreli grad“, „Velika turneja“, „Nizvodno od sunca“, „Veliki transport“, „Šest dana juna“, „Obećana zemlja“, „Dogodilo se na današnji dan“, „Porodično blago“, „Srećni ljudi“, „Braća po materi“, „Zaboravljeni“, „Poslednji krug u Monci“, „Praznik u Sarajevu“, „Bulevar revolucije“, „Vukovar, jedna priča“, „Ranjena zemlja“, „Mrtav ladan“, „Mali svet“… Likove koji će ostati u antologijama ovdašnjeg filma, čak i kada su bile epizodne uloge, Olivera Marković odigrala je u režiji svog sina, reditelja Gorana Markovića, u filmovima koji su obišli svetske festivale – „Specijalno vaspitanje“, „Nacionalna klasa“, „Majstori, majstori“, „Tito i ja“, „Već viđeno“, „Sabirni centar“… – Kad je Goran upisao režiju, nadala sam se da ću bar jednom igrati u nekom njegovom filmu. I to sam doživela – izjavila je jednom. Značajnu saradnju imala je i sa rediteljem Srđanom Karanovićem. – Sa Oliverom Marković sam, na moju žalost, sarađivao svega dva puta: u seriji „Grlom u jagode“, i u filmu „Petrijin venac“ – kaže reditelj Srđan Karanović. – Obe, vrlo različite uloge, odigrala je lako, jednostavno i odlično. Vrlo dugo je i uspešno trajala kao glumica, ostvarivši paletu najrazličitijih uloga i kreacija. Mislim da ću je pamtiti kao divnu, plemenitu osobu, i pravu gospođu. Takvim osećajnim uspomenama se retko ko može podičiti u ovom našem divnom, ali i nekada ružnom poslu. Mislim da smo svi mi zajedno izuzetno privilegovani što je postojala u našoj kulturi – ističe Karanović. Jedan od omiljenih partnera Olivere Marković bio je glumac Dragan Nikolić, s kojim je igrala u brojnim TV serijama, u pozorištu, hit filmu „Poslednji krug u Monci“… – Pogodila me je vest o odlasku Olivere Marković – umrla je velika, velika glumica. Glumci obično umiru leti, valjda čekaju da se završi sezona – kaže Nikolić. – Bio sam privilegovan da sarađujem s njom, bila mi je majka u „Nacionalnoj klasi“, i upamtiću je tako – kao majku nad majkama. Bila je izuzetna ličnost, i privatno i profesionalno, svoja i autentična. Olivera Marković bila je majka i Branku Cvejiću u, verovatno, najboljem serijalu u istoriji naše TV, „Grlom u jagode“: – Sećam se Olivere s ogromnom nežnošću, bez tuge – bila je divna, blistava, očaravala je i kao glumica, i privatno. Završio se jedan bogat život, po svemu izuzetan, i sve što je uradila ostaće iza nje. Pamtiće je generacije, jer takvi tragovi ostaju zauvek – ističe Cvejić. Po rečima reditelja Darka Bajića, s kojim je sarađivala u seriji „Zaboravljeni“, Olivera Marković je još za života postala legenda: – Sjajna glumica koja je uspevala da od umetnosti stvori život, a od života umetnost. Generacijama glumaca i filmskim autorima nedostajaće lakoća savršenstva uloga koje je donosila s energijom i duhom, koji će biti inspiracija dramskim umetnicima u budućnosti. Bila je i ostala velika zvezda na nebu srpske, jugoslovenske i evropske kinematografije – kaže Bajić.        Dejan Zečević:   NAŠA LEGENDA Imao sam čast da sarađujem sa jednom od najvećih glumica sa ovih prostora. Igrom slučaja, ta serija „Košarkaši“ bilo je i poslednje što je snimala. Olivera je deo istorije srpskog filma i pozorišta. Sa svim svojim ostvarenim ulogama ona je jednostavno – legenda.   Svetlana Bojković:   POGODILO ME – Iako sam znala da je veoma bolesna, vest o Oliverinoj smrti me je pogodila. Pamtim je u njenoj punoj snazi. Igrale smo zajedno u „Boljem životu“. Nisam je viđala poslednjih godina. Možda je to i bolje, jer ću je zapamtiti u punoj snazi.   Vojislav Brajović:   OSTALA U SRCIMA – Mislim da je kraj sezone vreme kada odlaze glumci. To je sezona odlaženja sa ovog sveta. Ono što je dragoceno, to je da ostaju u našim srcima. Olivera je bila darovita, duhovita, prelepa i svim vrlinama obdarena glumica. Mnogo smo ponosni što smo je imali.

[Izvor]