samo-opusteno Aktuelnosti
Pages: 1
Novak: Hoću titulu na Vimbldonu! By: [Glasnik] Date: Jul 02, 2011, 22:00:54

Novak: Hoću titulu na Vimbldonu!

Od specijalnog izveštačaNA Majorci nije imao mnogo prilike da se igra na ledu i vežba klizanje, ali od ponedeljka će Rafael Nadal i zvanično glatko i brzo da sklizne na listi, bez obzira na ishod velikog vimbldonskog finala. Ipak, iako je celom svetu, svim navijačima, rivalima u svlačionici, pa i sebi samom plasmanom na tron Novak Đoković pokazao i dokazao da je zaista najbolji teniser današnjice, glad i želja za novim grend slem peharom nije zbog toga ništa manja.Srbin je poručio jasno i glasno da će u nedelju od 15 časova da se bori i poslednjim atomima snage kako bi došao do sna o kom mašta od svoje četvrte godine, i podigao čuveni pehar najprestižnijeg turnira na planeti.Bila bi to prava nagrada za sve uspehe ove sezone, kada je nanizao čak 47 pobeda, uz samo jedan poraz. Nagrada za sve titule, trijumfe nad najvećim rivalima, nezaustavljiv pohod na legendu i ispisivanje svog imena zlatnim slovima u istoriji ovog sporta, ali i novo šampionsko „gorivo“ da nastavi još jače i brže u nastavku godine.OPUŠTANjE KAKAV je osećaj prvi put biti u finalu Vimbldona? – Sjajan. Doduše, malo mi je čudno što izlazim pred novinare pre meča, jer obično dolazim na konferencije tek kada se neki duel završi. Ali, uzbuđen sam i spreman za finale. U subotu sam još malo trenirao i proveo dan opuštajući se i pripremajući.- Nema tajni između nas. Igrali smo toliko puta, doduše, samo dvaput na travi. Ova podloga zahteva drugačiji pristup, jer je brža od ostalih, slajs dolazi do izražaja, što su sve stvari koje bi meni trebalo da idu u prilog. Naravno, samo pod uslovom da odigram kao na startu turnira. Opet, svestan sam da Rafa nije izgubio meč u poslednjih 20 duela na travi, i zbog toga imam poštovanje prema šampionu. On poznaje osećaj osvajanja Vimbldona, za razliku od mene. Ali izlazim na teren samo sa jednom željom – da pobedim.Čeka vas težak izazov jer Španac može da trči i pet sati, ako je potrebno.- Skroz je drugačije igrati protiv Nadala na grend slemu, jer se ide na tri dobijena seta. Svi znamo da je on fizički najspremniji teniser na svetu, ali ni ja tu neću da zaostajem. Fit sam za dugačke poene, a i psihološki sam izuzetno spreman.Dobili ste ga u poslednja četiri finala.OKUPLjANjE DA li se slavilo u domu Đokovića noć posle pobede nad Congom i dolaska na tron? – Nije bilo slavlja. U stvari, jesmo napravili kratko okupljanje kod nas ovde u kući, i družili se neko vreme. Ali to nije dugo trajalo, jer je neophodna maksimalna ozbiljnost pred finale – kaže Novak.- Ta činjenica verovatno može da mi pomogne. Posebno na mentalnom planu, da mi ulije dodatno samopouzdanje i veru da mogu da dođem do pobede.Svesni ste da bilo koja greška protiv Rafe može skupo da vas košta, to se videlo u meču između njega i Mareja?- Takve stvari ne mogu da se predvide. Endi je veliki teniser, mentalno veoma snažan. Ali, dogodi se taj trenutak slabosti, kada propustite svoje prilike. Ako sa druge strane imate Nadala, teško da ćete dobiti novu. Zato je važno da ostanem koncentrisan i igram svaki poen kao da je prvi. Ne smem da mislim o onom šta je bilo u prošlom gemu ili nekim promašajima.Da li ste u stanju to i da sprovedete na terenu?MOTIVACIJA NAŠ as tvrdi da ne postoji opasnost da izgubi ni gram motivacije zbog velikog uspeha koji je već ostvario. – Šta god da uradim do kraja turnira, ja sam broj jedan i prvi sam na svetu. Ali time neću da se zadovoljim, to je sigurno. Nema razloga da izađem na teren bez želje da izgaram za svaki poen i nastavim da pobeđujem. I dalje sam gladan uspeha i trijumfa – rekao je Đoković.- Mislim da jesam. Servis mi se značajno popravio, što je važan faktor. Protiv Nadala, ako budem imao bilo kakvu šansu za pobedu, moraću prvo da serviram dobro i budem agresivan. To je neki plan.Postali ste već broj jedan, da li mislite da je potrebno da dobijete i Nadala kako biste svima dokazali da zaista i jeste najbolji na svetu?- Ne moram nikom ništa da dokazujem, osim samom sebi. Želim da osvojim ovaj trofej, koji je oduvek bio moj san. Zato jedva čekam da izađem na teren jer nema većeg izazova od igranja vimbldonskog finala protiv Rafe koji je osvojio dva od poslednja tri grend slema u Londonu.Kakav je Nadal kao čovek, a kakav kao teniser?- On je pravi primer šampiona. Sve što radi na terenu i van njega je jedinstveno. Ja sam mlad, pa nisam gledao starije asove kako igraju i ponašaju se, ali to što Rafa radi je primer svoj deci kako treba da se nosite sa uspehom. On je i pravi fer-plej igrač. Uvek je čvrsto na zemlji, osvojio je 10 grend slemova, Dejvis kup, zlato na Olimpijskim igrama. Osvojio je sve. Imam samo lepe reči o njemu.Šta ste shvatili o sebi, posle prolaska u finale i osvajanja prvog mesta?- Uvek sam verovao da mogu da pobeđujem protiv najboljih na svetu, na velikim turnirima. Samo sam morao da sačekam da dođe moje vreme. Bilo mi je potrebno strpljenje. Tek, poslednjih par godina igranja na vrhunskom nivou doneli su mi dragoceno iskustvo. Tada sam gubio većinu mečeva protiv Nadala i Federera na grend slemovima. Sada verujem da mogu da ih dobijem bilo gde. Sazreo sam kao teniser, i to osećam na terenu – zaključuje Đoković.

Izvor: Novosti