samo-opusteno Aktuelnosti
Pages: 1
Mladić: Neću se živ vratiti By: [Glasnik] Date: Jun 01, 2011, 12:01:21

Mladić: Neću se živ vratiti

NEĆU se živ vratiti. A vi mi oprostite za sve nevolje koje ste zbog mene propatili. Oprostite mi. Čuvajte porodicu. Unuke, i mesto pored Ane. Za mene.To su poslednje reči pred odlazak u Hag generala Mladića. Zagrlio je i poljubio suprugu Bosiljku, sestru Milicu i snahu Radmilu koje su došle iz Srpskog Sarajeva da ga vide i oproste se sa njim.Iza teških, metalnih vrata ćelije, ostao je samo teget kofer. U njemu je spakovano odelo i košulja za sudnicu, lične sitnice, porodične fotografije. A, ostalo je i prostora za knjige.Nije prošlo ni pola sata, a u 16.36, iz dvorišta Specijalnog suda, sakrivenog iza visoke, metalne kapije, oglasile su se sirene. Pet crnih, blindiranih ”lendrovera” specijalnih antiterorističkih jedinica, sa plavom ”maricom” između, izašlo je iz suda. Ceo prostor oko zgrade, koji je gotovo zamro pola sata ranije kada je zaustavljen saobraćaj, a građani sklanjani na suprotnu stranu Ustaničke, prolomio se od upozoravajućeg zvuka i rotacionih svetala policije.Generalovo lice se nije videlo. Ali, ni lica onih koji su sedeli oko njega i čuvali ga. Svaki od pratilaca je imao masku.Bosiljka, Milica i Radmila, stajale su ispred ulaza i gledale u kolonu…Tako se završila drama poslednjeg dana u Srbiji, koji je za generala počeo vrlo rano. Već od zore ispred Specijalnog suda bilo je napeto. U sedam časova, iza velike metalne kapije izgubila se kolona nekoliko crnih, blindiranih ”lendrovera” i vozilo hitne pomoći. Došli su po generala – da mu usliše želju da poslednji put obiđe grob ćerke Ane na Topčiderskom groblju.Obukao se u trenu, i istom brzinom ušao u jedno od vozila. Nije pričao sa čuvarima.Kada je stigao, ispod Anine slike već je čekala sveća. A on je doneo buket ruža. Crvenih. Kakve je Ana najviše volela. Uzeo je voštanicu i upalio, a zatim vratio i ostavio da gori. Uspravio se nekoliko trenutaka i stajao mirno. Generalski. Suzu, kažu, nije zadržao.A onda su ga uhvatili pod ruke i odveli do vozila. Nazad u ćeliju. Poslednju adresu pre Haga.Porodični advokat Miloš Šaljić, koji danima ne izbija iz Specijalnog suda, stigao je žurno. Već oko devet časova. Kaže:- Predaću istražnom sudiji medicinske dokaze o ozbiljnoj i teškoj Mladićevoj bolesti koja će preokrenuti situaciju za ”180 stepeni” – rekao je advokat tajanstveno, ne otkrivajući ni o kojoj je bolesti reč, niti koji je to lekar utvrdio.U bolest niko nije sumnjao, ali se znalo da ratnog komandanta već čeka overena karta u jednom pravcu.Gotovo u koraku, žureći da vidi prijatelja, Šaljić je izdiktirao spisak poseta za taj dan: on ponovo dolazi u 15 časova. U 16. 20 dolazi Darko sa profesorkom Smiljom Avramov koju želi da angažuje za pravnog savetnika, a na kraju, posle njih, prijateljica Ljiljana Bulatović i jedan od najbližih prijatelja Mićo Grubor.U 10.30. nezvanično, iz Specijalnog suda je procurelo da je stigla Šaljićeva žalba. Svi su je očekivali, ali niko tako rano. Odmah je postalo jasno da će general sledeću noć prespavati u Hagu.Podne. Tužilaštvo za ratne zločine obavestilo je da je prosledilo istražnom sudiji Milanu Dilpariću odgovor na Šaljićevu žalbu. Nezvanično, napisali su da je Mladić sposoban da bude izručen Haškom tribunalu i da su za to ispunjeni svi uslovi.Ostatak vremena, protekao je kao na filmu. Sat kasnije, dok je Šaljić prisustvovao Mladićevom saslušanju oko oružja koje je pronađeno pre dve godine u njegovj kući, a za koje se sudi Bosiljki, iz odeljenja za ratne zločine Višeg suda u Beogradu, stiglo je obaveštenje: Odbija se žalba optuženog Ratka Mladića.GNEV GENERALA GRUBORA TAČNO u zakazano vreme, na portirnicu Specijalnog suda došao je general Mićo Grubor, jedan od četiri pomoćnika generala Mladića, dok je komandovao VRS. Ali, nije zatekao Mladića. – Poneo sam mu jabuku i rukopis knjige ”Majke”, pukovnika Milivoja Avramovića. – Ne mogu da verujem da su me prevarili – kazao je za ”Novosti” general Grubor. – Gnevan sam i potresen. Pet dana moj komandant i prijatelj tražio je da dođem, ali su me prevariliU tom trenutku, Mladiću, koji je tvrdio pred istražnim sudijom da je oružje njegovo, da porodica nema nikakve veze sa njim, uručeno je rešenje o izručenju Hagu.Nije ga ni pogledao.- Ja ne priznajem Hag. To znate – rekao je sudiji.Ispred zgrade Specijalnog suda, sve je bilo jasno. Samo se čekao formalan potpis ministarke pravde.Nešto posle 15 časova, Šaljić je žurno izašao iz pritvora.- Ratko je mnogo loše. Ostao sam kraće. Vode ga na skener. Ostavio sam ga da razgovara sa Bosom. Ni oni se neće zadržavati.Ispred suda napeto. Osećalo se da avion već čeka Mladića.Kolona blindiranih džipova, u 16.05 već je pristigla. U tom trenutku, deo grada oko Specijalnog suda, ali i autoput prema aerodromu, blokirani su. Posle nepunih pola sata, mnogo manje od planiranog vremena za vizitu, izašle su Bosiljka, Milica i Radmila. Uplakane.Kolona, u kojoj je i policijska ”marica”, napušta zgradu Suda u 16.36. Novinari, međutim, ne veruju da je Mladić u njoj jer je, pola sata kasnije, stigao sin Darko koji je doveo profesorku Smilju Avramov. Ali, kada su ušli u sobu za posete, otac ga nije čekao. Ostao je, u neverici, držeći nešto novca koji je poneo ocu da može da telefonira iz Haga. I još neke sitnice.Čuvari su dotle odveli Mladića.Druga kolona, koja je napustila isti prostor u 17.03 bila je samo maska. Sve je razrešila ministarka pravde Snežana Malović:- Na osnovu svog ustavnog i zakonskog ovlašćenja donela sam odluku kojom se odobrava izručenje Ratka Mladića Tribunalu u Hagu. On se sada nalazi u avionu za Hag.Već u 19.45 general je bio u Roterdamu odakle je helikopterom u 21.11 poleteo ka Hagu. Smešten je sinoć oko 21,30 u pritvorsku jedinicu Haškog tribunala, potvrdio je portparol Tužilaštva Frederik Svinen. Dobio je kopiju optužnice koja ga tereti za zločine u BiH. On je prebačen u pritvorsku jedinicu gde su mu pročitana prava i objašnjen pravilnik o boravku u pritvoru. Prvih nekoliko dana provešće u izolaciji, a potom će biti smešten u jedno od tri krila pritvorske jedinice, kažu u Tribunalu.U roku od 48 sati trebalo bi da se pojavi pred sudijama i izjasni o krivici. Očekuje se i da ga pregleda lekarski tim i oceni da li je potrebno da dobije intenzivnu negu i da li uopšte može pred sudije. STANKOVIĆ: SVEDOČIĆU U TRIBUNALUOČEKUJEM da me Haški tribunal angažuje u procesu kao svedoka eksperta – rekao je juče ministar zdravlja Zoran Stanković. – Moja obaveza je da ono što sam profesionalno radio, a to su ekshumacije, obdukcije iskopanih iz masovnih grobnica, pokažem pred Haškim tribunalom po njihovom zahtevu. I da se, na osnovu tih rezultata, utvrdi o čemu se radi. Kako su ti ljudi stradali, koje su povrede registrovane na telima mrtvih.Detaljnu satnicu Mladićevog poslednjeg dana u Srbiji možete videti OVDE BULATOVIĆKA: RAPORT KOMANDANTUNI Ljiljana Bulatović, pisac knjige ”Raport generalu”, nije uspela da poseti Mladića i oprosti se sa njim.- Poručio mi je da dođem, ponesem olovku i dosta papira kako bi mi ispričao još neke detalje, važne za našu istoriju – rekla je za ”Novosti” Bulatovićeva. – Nema reči kojima bih opisala reči nadležnih. Nije korektno ni prema nama koji smo pozvani i kojima je dolazak odobren. A ni prema generalu Mladiću.OBOLEO I OD KANCERA ŽLEZDARATKO Mladić, prema dokumentaciji do koje su ”Novosti” došle, pored više hroničnih bolesti koje se pominju u nalazu petočlane lekarske komisije, ima i nonhočkins limfom. To je vrsta tumora limfnog tkiva – žlezda, slezine… – To je nalaz sa pregleda devet godina posle operacije nonhočkins limfoma u početnom stadijumu, i primljene hemoterapije – objasnili su nam priznati beogradski onkolozi.Niko od njih, međutim, nije mogao da iznosi prognoze same bolesti u konkretnom slučaju, jer se iz lekarskog nalaza ne vidi ni na kojem mestu je bio tumor, niti koje veličine. Stručnjaci, međutim, kažu da, sa najboljom terapijom, oboleli od krupnoćelijskog B nonhočkins limfoma u prvom stadijumu, imaju 80 odsto šansi da više od pet godina ne pokazuju znakove bolesti. Slučaj se tad smatra izlečenim. Ali, kada ovaj limfom, u četvrtom stadijumu, zahvati koštanu srž, prognoze su veoma loše.STVORIO SRPSKUBANjALUKA – Na prepunom Trgu Krajine u Banjaluci, uz zastave Srbije i Republike Srpske, pred više od 10.000 ljudi, održan je centralni miting podrške generalu Ratku Mladiću, a skup je nakon nešto više od jednog sata, završen bez incidenata.Uvredljivim skandiranjem na račun predsednika Srbije Borisa Tadića, u naelektrisanoj atmosferi, miting je u jednom trenutku pretio da se pretvori u skup opšteg revolta protiv predsednika Srbije. Borci su poručili da bi Srbi iz RS, da ih nisu odbranili general Mladić i Vojska RS, prošli kao Srbi iz RSK, potucajući se po Srbiji i svetu.- Mladić nam je doneo slobodu, on je stvorio RS. Ovim mitingom želimo da pokažemo da ne zaboravljamo svog komandanta i da ga ne napuštamo nikad – poručili su borci, zahtevajući da se Mladić proglasi herojem otadžbinskog rata i da Vlada RS izdvoji sredstva i okupi stručnjake u tim za odbranu Mladića.A. M.

Izvor: Novosti