samo-opusteno Aktuelnosti
Pages: 1
Razgrabljena „Na Drini ćuprija“ By: [Glasnik] Date: Jun 01, 2011, 03:02:43

Razgrabljena „Na Drini ćuprija“

ROMAN Ive Andrića „Na Drini ćuprija“, čijim se objavljivanjem u tiražu od 20.000 primeraka Kompanija „Novosti“ uključila u obeležavanje pola veka otkako je pisac dobio Nobelovu nagradu, od utrka je u prodaji na kioscima u Srbiji, po ceni od 450 dinara. Andrićevo remek-delo prodavaće se i u Crnoj Gori i Republici Srpskoj. Da su Andrićeve knjige one tačke u srpskoj kulturi kojima se neprestano i nužno vraćamo i koje nas na najlepši način povezuju, pokazala je i kompanija „Srbijagas“ – prijatelj knjige, koja je potvrdila da je uvek spremna da pomogne prave vrednosti u kulturi. – Zato smo zajedno sa Kompanijom „Novosti“ ušli u ovaj poduhvat – kaže Dragan Jokić, savetnik generalnog direktora „Srbijagasa“. – Naš jedini nobelovac Ivo Andrić je deo ne samo naše, već i svetske kulturne baštine. Objavljivanje romana „Na Drini ćuprija“ je izuzetno dobro za početak saradnje i očekujemo da će to biti reper za sve naše buduće zajedničke projekte, koje za sada ne želim da otkrijem.SVE PRODATO – PRODATO – kaže prodavačica na trafici u centru Podgorice, kada smo pitali za Andrićevo remek-delo. Brojne porodice u Crnoj Gori postale su vlasnici ovog romana zahvaljujući ediciji „Novosti“. – Knjigu imam, pročitala sam je ranije – kaže devojka ispred trafike – ali sam kupila još jednu, pa ću je nekome pokloniti. To se mora imati!m (V. R.)  Jokić ističe da je kompanija „Srbijagas“ prepoznala važnost sprege privrede i kulture. – Ulažući u ovakve projekte podižemo ugled kompanije ne samo u našoj zemlji, nego u inostranstvu. U proteklom periodu pomogli smo i pomažemo niz kulturnih manifestacija koje su od nacionalnog značaja. Uključeni smo u projekat obnove Hilandara, pomažemo projekte u Narodnom pozorištu, a tu su i filmski festival u Nišu, kao i niz muzičkih manifestacija – dodao je Jokić. Čitaoci su pozdravili ovaj izdavački potez i požurili da nabave primerak velikog romana za svoje kućne biblioteke. Od Andrićevog Višegrada na istoku Republike Srpske, preko zapada Srbije: Užica, Kosjerića, Požege, Arilja, Ivanjice i Zlatibora, najpoznatiji roman našeg jedinog nobelovca dočekan je s radošću. – Ponekad mi se čini da mi, na zapadu Srbije i istoku Republike Srpske, najbolje razumemo „Ćupriju“. Delo, ipak, govori o našem kraju, a svi mi smo bezbroj puta makar prošli pored čuvene građevine na Drini – kaže Užičanin Dragoslav Cvijović, jedan od prvih kupaca knjige. To je razlog što je većina primeraka romana „Na Drini ćuprija“ u utorak je prodata na velikom prostoru od Višegrada do Čačka, bez obzira na činjenicu što mnogi odavno u svojim kućnim bibliotekama imaju starije izdanje knjige. Andrićev roman dobro se prodavao i na novosadskim kioscima. Interesovanje Novosađana za delo koje je Andrić stvarao tokom četrdesetih godina prošlog veka, pokazalo je da trajne vrednosti i dalje nisu izgubile svoje mesto u našem društvu. – Njegove rečenice su mi uvek bile pravi melem, pa nisam imala nikakvu dilemu kada sam saznala za ovu akciju „Novosti“ – rekla je pedesetogodišnja Stanislava Spajić, koja se upravo rodila u godini kada je Andrić dobio Nobelovu nagradu. – Svi moramo biti ponosni na Andrića, jer je svojim delima naše podneblje približio svetskoj kulturi. Da je Ivo Andrić ne samo veliki već i veoma popularan pisac, dokazale su Nišlije koje su u utorak ujutro pohrlile da na kioscima kupe roman „Na Drini ćuprija“. – Roman sam u školi, kao lektiru, čitala iznajmivši ga u biblioteci – kaže Zorica Petrović, student Pravnog fakulteta. – A ta sinteza istorije, mita i legende, životnog i stvaralačkog iskustva je končano zaslužila, zahvaljujući „Novostima“, da sada bude deo moje kućne biblioteke. Novo izdanje slavnog romana planulo je gotovo odmah posle otvaranja trafika, u svim mestima Vukovog kraja. Slično je bilo i u susednim mestima, Banji Koviljači, Lešnici, Krupnju, Ljuboviji, Malom Zvorniku… Većina prodavaca pretpostavila je da će biti veliko interesovanje, pa su poručili veće količine nego što je uobičajeno. Upkos tome, u utorak ujutro tražio se primerak više. – Slavni Ivo Andrić! Ako ko treba da ga slavi i da ga poštuje, kao i Kompaniju „Novosti“ koja je izdala ovo značajno delo povodom pola veka od dobijanja Nobelove nagrade, onda smo to mi, Vukovi zemljaci – kaže Mladen Milutinović iz Banje Koviljače. – Nema knjige iz edicija „Novosti“ koje nisu u mojoj biblioteci. Ova knjiga je briljantno opremljena i ponosan sam što je od danas u mojoj kući i što ću je ostaviti svojim sinovima. U šabačkim trafikama i prodavnicama Andrićev roman „Na Drini ćuprija“ planuo je u jutarnjim satima, a čitavog prepodneva tražio se primerak više. Verni čitaoci „Novosti“ već imaju u kućnim bibliotekama ovu knjigu, ali su i te kako želeli da kupe naše izdanje. – Nobelovac ne može da bude višak. Ove godine obeležavamo i jubilej Ive Andrića i svi volimo da vidimo njegova dela na policama. Imam sve knjige koje su „Novosti“ do sada objavile, pa kako da ovu propustim – kaže  Šapčanka Zorica Paunović.

[Izvor]