samo-opusteno Aktuelnosti
Pages: 1
Kapetan Džek Sperou kao inspiracija By: [Glasnik] Date: Maj 21, 2011, 03:00:36

Kapetan Džek Sperou kao inspiracija

LEGENDARNI kapetan Džek Sperou “doplovio” je još jednom na veliko platno. Ovoga puta na čudnim talasima. Četvrti nastavak “Pirata sa Kariba: Na čudnim plimama” (u domaćim bioskopima od 18. maja) ponovo je “na plećima” fantastičnog Džonija Depa, bez kojeg pirati ne bi bili to što jesu. A, ko je, zapravo, kultni kapetan Džek? Borac za pravdu, čovek kojeg ne napušta poriv za avanturom stalno u  potrazi za blagom, istinom, ljubavlju… Ili samo gej, za šta ga je “optužio” “Dizni” (pre nego što je prihvatio da snimi četvrti deo “Pirata” i to u tri dimenzije). – Neki ljudi u Dizniju nisu mogli da podnesu “mog” Speroua, pa me je čak jedna osoba pitala da li je on homoseksualac. Odgovorio sam da su svi moji likovi gej, što je tu osobu izuzetno uznemirilo – otkrio je nedavno Dep.NAJPLAĆENIJI FILM “Pirati sa Kariba: Na čudnim plimama” doneo je Džoniju Depu zaradu od 64 miliona dolara i titulu najplaćenijeg glumca Holivuda. Njegov Džek Sperou je tako sa trona skinuo “Čoveka u crnom” – Vila Smita.  – Producenti shvataju da bez kapetana Džeka nema ni pirata. Više im se isplati da Depu daju 64 miliona, nego da ne snime film – kažu u filmskom studiju “Dizni”, koji je od prethodna tri nastavka zaradio čak tri milijarde!  Možda je Sperou, ipak, samo zgodni, duhoviti, vrcavi kapetan, sa “gomilom” krupnog prstenja na prljavim prstima i nakitom u zamršenoj kosi? Slobodan, nezavisan, odmetnik velikog srca i “malih” emocija. Čovek koji vara smrt, izazivajući je. – Džek Sperou je jedan od onih likova koji se ne menjaju. Publika to ne želi, a ni ja – rekao je Teri Rosio, jedan od scenarista “Pirata sa Kariba: Na čudnim plimama”. Čudne plime kod Speroua traju već osam godina. Od 2003, kada je svetlost dana ugledao prvi deo “Prokletstvo Crnog bisera” (usledila je “Tajna škrinje” i “Na kraju sveta”), pomorski ep deli publiku na one koji ga obožavaju i one kojima kapetan i nije baš simpatičan. Tek, film je “na prvu loptu” postigao pun pogodak. Posle gotovo tri decenije, vratio je piratski žanr u život i doneo zaradu od 653 miliona dolara, a Džoni Dep je, baš kao i publika, postao bezrezervno zaljubljen u kapetana Speroua (2003. godine nominovan za Oskara). – Veliko je zadovoljstvo igrati Džeka, to je kao da imate dozvolu da budete potpuno subverzivni, bez poštovanja i apsolutno apstraktni u svim situacijama – objašnjava Dep. Deca ga obožavaju, a i odrasli se dobro zabavljaju u njegovim pomorskim avanturama. Kako bilo, legendarni pirat Džek Sperou postao je (hteli ili ne) junak našeg doba, a tome je svakako najviše doprinela “normalnost” glumca koji ga tumači. Toliko je “običan” da je na poziv devetogodišnje učenice iz Londona Beatris Delap, kapetan Sperou otišao u njenu školu i pomogao mališanima u buni protiv nastavnika. Pre nekoliko dana na premijeri filma u Kanu, devojčica je bila Depova počasna gošća na crvenom tepihu. Ko bi to uradio, ako ne kapetan Džek Sperou?! Novi junak našeg (filmskog) doba – u 3D formatu.

[Izvor]