samo-opusteno Aktuelnosti
Pages: 1
“Oliver Tvist ” osvaja čitaoce By: [Glasnik] Date: Maj 12, 2011, 03:03:55

“Oliver Tvist ” osvaja čitaoce

JEDAN od najpopularnijih engleskih romana svih vremena, “Oliver Tvist” Čarlsa Dikensa u sredu je ponovo osvojio čitaoce u Srbiji. Drugo delo iz edicije “Zlatni Evropljani” Kompanije “Novosti”, dramatična i realistična saga o surovom odrastanju dece u ranom kapitalizmu, izazvalo je veliko interesovanje, pa je već do podneva planulo više od polovine tiraža. Mlađi čitaoci tražili su knjigu zbog lektire, a oni stariji da bi se prisetili dirljivih scena o turobnom detinjstvu i siromaštvu. U Beogradu je interesovanje  premašilo očekivanja – na velegradskim kioscima u prepodnevnim časovima ova knjiga bila je prava retkost. Slična situacija zabeležena je i u drugim mestima. Mnogi Novosađani su se na vreme dogovorili sa svojim prodavcima novina, te ih je uz primerak “Večernjih novosti” sačekao i biser svetske književnosti. – Imala sam nevolju da nekoliko puta izgubim primerak knjige – rekla je četrdesetpetogodišnja Marijana Sremčev iz Novog Sada. – Svako novo čitanje “Olivera Tvista” otkriva mi nove nijanse ovog klasika. Srećna sam što su “Novosti” odlučile da mladima predstave ovo epohalno delo koje pleni već dva veka.DIKENS PRAVI MAJSTOR – “Olivera Tvista” sam čitao kao dete, a sad je došlo vreme da kupim ovu knjigu sinu – kaže tridesetpetogodišnji Milan Nedeljković, iz Beograda. Jednostavno, Dikens je pravi majstor. Iako je Dikens napisao tužnu istoriju odrastanja u engleskom sirotištu, niškim čitaocima doneo je radost. Tako je sreda, u sredu, postala dan za dobar pazar. Najsvežije hit izdanje iz edicije “Zlatni Evropljani” jeftinije je nego osmina dnevne potrošačke korpe, ističu kupci. – Kupujem knjigu za sina, ali verujem da ćemo i suprug i ja da se podsetimo knjige koju smo čitali kad smo bili mladi – kaže, za “Novosti”, Nišlijka Sonja Midić. – Film smo naravno odgledali svi, ali knjiga je, ipak, nezamenjiva. Posebno kada je cena povoljna. “Oliver Tvist” je knjiga za sve generacije, misli apsolventkinja Bratislava Milić, koja je Dikensovo delo kupila tati za rođendan. – Trudiću se da kupim svaku od knjiga iz vaše najnovije edicije – rekla je Milićeva.   – Ako ne uspem sve da ih nabavim, potrudiću se da ih pronađem na našem sajmu knjiga. “Oliver Tvist” našao se od srede u domovima mnogobrojnih Era, baš kao i dosadašnja izdanja “Novosti”. – Užičani su verni “Zlatnim Evropljanima”. Interesovanje je veliko, ali je prodaja knjiga najbolja početkom i sredinom meseca, kada većina sugrađana prima platu – kaže Darko Smiljanić, vlasnik kioska u užičkom naselju Slanuša. Vera Bogdanović kupila je sve dosadašnje knjige u izdanju “Novosti”. – Potresna priča o Oliveru Tvistu svakoga je očarala u filmskoj verziji. Sigurno je da će čitanje knjige predstavljati još veće zadovoljstvo – rekla je ova Užičanka, odlučna u nameri da kompletira našu novu ediciju. Knjige iz edicije “Zlatni Evropljani” i dalje su najtraženija “roba” na kioscima u Kragujevcu. Kragujevčani hvale potez “Novosti” i kažu da je ovo jedinstvena prilika da po povoljnoj ceni dopune svoje biblioteke, ali i da kupe poklon prijateljima. – Knjigu sam kupila za prijateljicu. Ovo je dobra prilika da se za relativno male pare obraduje neko blizak. Odličan potez “Novosti” – puna je reči hvale za našu akciju Milijana Jotović. “Oliver Tvist” je stigao i do čitalaca u Požegi, Arilju, Ivanjici, Bajinoj Bašti, Zrenjaninu, Kruševcu, Valjevu, Kraljevu, Kikindi, Zaječaru, Požarevcu, Novom Pazaru…

[Izvor]