samo-opusteno Aktuelnosti
Pages: 1
Goran Dimić: Nekad je ovde drmala znatiželja By: [Glasnik] Date: Maj 06, 2011, 12:01:02

Goran Dimić: Nekad je ovde drmala znatiželja

SUDEĆI po jednom kratkom filmu koji se “vrti” na “Jutubu” sa otvaranja izložbe Gorana Dimića u Studentskom kulturnom centru, 1992, i glamuru koji je pratio taj nastup, moglo se zaključiti da je “zvezda rođena”. Ali, ubrzo Dimić nestaje sa domaće likovne scene, da bi nakon nekoliko godina počeo povremeno da se “vraća” izložbama u Kragujevcu ili Beogradu, u koje spada i ona upravo otvorena u Galeriji “Remont”. l Start je bio odličan, pa zašto napuštate Beograd i odlazite u Budimpeštu? – Pre svega iz ekonomskih razloga. Pristojno sam zarađivao radeći omote za ploče za naše vodeće bendove: “Orgazam”, EKV, “Partibrejkerse”, za Dejana Cukića, Viktoriju… ali i za one iz Hrvatske. Međutim, 1992. više niko nije imao novca da to plati, a meni se pružila prilika da odem u Budimpeštu i – spakovao sam se. * I, počeli ste sa pranjem tanjira? – Nikako, na to ne bih pristao. Ranije sam sarađivao sa jednom američkom firmom koja se 1992. zbog sankcija preselila iz Beograda u Budimpeštu, pa i ja sa njima – tako da sam imao određenu sigurnost i ušteđevinu za prvih nekoliko meseci, dok ne nađem posao koji mi odgovara. Posle tri meseca imao sam ponude od tri kompanije, pa sam mogao i da biram. * Kakva je bila atmosfera u Mađarskoj? – Kod njih je u tom momentu reklamna industrija bila u začetku, a ja sam već imao zavidno iskustvo. * Imali ste, uz talent, i dobru beogradsku školu… – U Mađarskoj sam, zapravo, iznova počeo da gradim svoju karijeru, mada sam u Srbiji počeo da je gradim od 16. godine, kad sam, kao srednjoškolac, objavio prvi plakat za koji sam dobio pare. Prvu izložbu sam imao u Domu omladine kao učenik drugog razreda gimnazije. * Ali, kultna izložba su bile “Veverice”… – Tako ispada, zahvaljujući tehnologiji i filmu na “Jutubu”, ali bilo je još značajnih izložbi koje su i kritika i publika sjajno primile. * Kako biste uporedili ondašnji kulturni život Beograda sa atmosferom koju ste sada zatekli? – Za ove dve decenije mnogo se toga promenilo. Nekad je Beograd “drmala” znatiželja, dobro raspoloženje… Sad vlada neka vrsta nezainteresovanosti. *Da li je veselije u Evropskoj uniji? – U Muzeju savremene umetnosti “Mučanrok” u Budimpešti, imao sam izližbu “Poslednji dan Mađarske”, povodom ulaska Mađarske u Evropsku uniju. To su bile skulpture – hlebovi na celom jednom zidu, a na suprotnom retrovizori, sa osveživačima koji se stavljaju u kola. Međutim, to nisu bili “borići” već su na njima bile sve značajne mađarske ličnosti. Hteo sam da kažem da se tim “unijaćenjem” u jednu amorfnu zajednicu dosta gubi od osobenosti jedne zemlje, nacije. * Ali, standard je viši? – Kad sam došao i Mađarsku, svi su vozili “trabante” i “varburge”. Onda su došle inostrane banke i krediti. Danas svi voze dobre automobile i svi su u dugovima do guše. Sad u Budimpešti postoji i crna berza na kojoj se, pored ostalog, kupuje i jeftiniji benzin…

Izvor: http://www.novosti.rs/vesti/kultura.71.html%3A329376-Goran-Dimic-Nekad-je-ovde-drmala-znatizelja