samo-opusteno Aktuelnosti
Pages: 1
Topovski barut: Kako sam postao scenarista By: [Glasnik] Date: April 25, 2011, 12:02:45

Topovski barut: Kako sam postao scenarista

U ovoj rubrici sam već pominjao kako izbegavam da u kolumnama pišem o stvarima koje se neposredno tiču reakcija na moje književno delo i kako izuzetak pravim samo u slučajevima kada se u tom kontekstu pojavi neki zaista zanimljiv fenomen.Istina, fenomen koji me je ovog puta podstakao da prekršim pravilo i ne tiče se baš književnog dela. I što je još zanimljivije – delo kog se tiče baš i nije moje. Ali, da je fenomen upravo zbog toga zanimljiv – zanimljiv je. U jednom antiknjiževnom podlistku, čiji naziv ne želim da reklamiram, jedan autor, čije ime ne želim da pominjem, odlučio je da svoj antiumetnički pristup umetnosti sa književnosti proširi na film. Pa je sa za njega uobičajene polpotovske pozicije opljunuo film “Neprijatelj” Dejana Zečevića za koji je scenario potpisao Đorđe Milosavljević. Ali, šta vredi Milosavljeviću što se potpisao, kada jedan od bezimenih junaka našeg doba, kanda, ima “saznanja” da sam pravi autor scenarija ja, koji sam potpisan kao saradnik na scenariju. Možemo Milosavljević i ja da se potpisujemo kako i koliko hoćemo, bezimeni junaci znaju šta znaju. Njima se podvaliti ne može. I tako novopečeni filmski kritičar, erotski opsednut mojom, u njegovoj glavi projektovanom ličnošću, i mojim, što stvarnim što imaginarnim delom, kaže kako sam priču “Neprijatelj” napisao s ciljem “nivelacije zločina” u ratu u BiH!? Što se mene tiče, na slične kvalifikacije sam navikao u antiliterarnim procenjivanjima proze kojoj, zaista, jesam autor. A zbog toga što mi kritičar-amater pripisuje i ono čemu autor nisam – ne vidim razloga da se bunim. Da li će, međutim, Đorđe Milosavljević podlistak i “kritičara” da tuži zbog neskrivenog ugrožavanja autorskih prava? Ili će veseljaka terati da objasni kako nije mislio to što je napisao, jer sa filmskom, kao uostalom i sa književnom kritikom baš i nema mnogo veze, već mu one služe kao poligon za proturanje političkih ideja izvučenih iz naftalina, te kako isti scenario, u zavisnosti od toga ko ga je sačinio, može da bude i dobar i loš? Ili će da odmahne rukom i produži dalje?Valjda čovek zna šta mu je činiti.

Izvor: http://www.novosti.rs/vesti/kultura.71.html%3A328226-Topovski-barut-Kako-sam-postao-scenarista