samo-opusteno Aktuelnosti
Pages: 1
Nikolić prebačen u bolnicu By: [Glasnik] Date: April 18, 2011, 02:00:32

Nikolić prebačen u bolnicu

POLITIČKA i lična drama u koju se od subote uveče upustio Tomislav Nikolić još traje. Predsednik Boris Tadić zamolio je lidera naprednjaka da prekine štrajk glađu i žeđu, ali je on to odbio. Vođi opozicije pozlilo je oko 20 časova i hitno je prebačen u privatni KBC „Beogradski“.Šef države, posle oko 50 minuta, kako su rekli, “teškog i korektnog razgovora”, nije uspeo da ubedi Nikolića da okonča svoj radikalni protest. Nastavak lične borbe pretio je da ugrozi zdravlje opozicionom vođi, ali i da zahukta političku krizu u zemlji. Funkcioneri SNS i NS najavili su za ponedeljak – blokade institucija, širenje štrajkova glađu, proteste u Beogradu i širom Srbije…U trenutku dok se uveliko pričalo da će Nikolića uskoro da prebace u bolnicu, oko 17.20, predsednik Srbije se iznenada pojavio u holu Skupštine i ušao u poslanički klub SNS. Seo je pored Nikolića koji je iscrpljen ležao na sofi. Na sastanku su bili i funkcioneri SNS i članovi Nikolićeve porodice. Za trenutak je sve zaličilo na preokret. Nije ga, ipak, bilo.- Došao sam da prijateljski zamolim Nikolića da prekine štrajk žeđu i glađu. Nisam uspeo da ga ubedim. Nastaviću da mu upućujem te molbe – izjavio je Tadić oko 18.10, ispred Doma narodne skupštine čim je izašao iz kancelarije SNS.Šef države rekao je novinarima da on nije vlasnik izbora da bi ih raspisivao po svom nahođenju.- Ne sme se praviti presedan da političkim procesima upravljaju štrajkovi glađu. Postoje demokratske procedure i zakonska regulativa. Odluku o raspisivanju izbora i terminu za glasanje doneću odmah posle dobijanja statusa kandidata za EU. To je sada prioritet za našu zemlju i prečeg posla nema. Raspisujući izbore, ne nastupam kao privatni građanin, već kao predsednik Srbije, koji mora da brine o javnom interesu. Ni Nikolić nije samo privatna ličnost, pa i on mora da razmišlja šta je javni interes. Nakon odlaska Tadića, lider SNS nam je rekao da posetu shvata kao “srpski običaj”, ali da nikakav dogovor na sastanku nije postignut.- Ako DS i dalje misli sve ono što je govorila poslednjih dana, onda prostora za dalje razgovore očigledno nema. DS vodi vladu koja pregovara sa Albancima sa Kosova, pa bi, valjda, mogla ponekad da razgovara i sa Srbima. Završiću štrajk kad se otklone razlozi zbog kojih sam ih započeo. Nisam samoubilači tip – teško je govorio Nikolić oko 18.45, posle 36 sati neuzimanja vode i hrane. Dodao je da se oseća bolje nego što će se osećati u ponedeljak. Aleksandar Vučić, zamenik predsednika SNS, priznao nam je da u svojoj političkoj karijeri nije prisustvovao težem sastanku, koji je bio nabijen sa mnogo negativne energije.Nikolića je tačno u 15 časova telefonom pozvao Miroslav Lajčak, direktor EU za Balkan. U desetominutnom razgovoru vođa naprednjaka poručio je slovačkom diplomati da mu je prihvatljiv svaki datum za izbore, ali u ovoj godini.Nezvanično smo čuli da je Lajčak obećao Nikoliću da će o njegovom slučaju ubrzo da popriča i sa šeficom evropske diplomatije Ketrin Ešton. Ali, kako saznajemo, sugerisao mu je da štrajk glađu prekine, da je za Srbiju najvažnije da dobije kandidaturu, te da ne treba činiti ništa da se situacija u zemlji destabilizuje.       Dok se Tadićev dolazak u parlament nije ni naslućivao, u poslaničkom klubu SNS, oko sofe na kojoj je ležao Nikolić, smenjivale su se čitav dan njegove partijske kolege i koalicioni partneri. Od njega se nisu odvajali supruga Dragica i sinovi Radomir i Branislav. U holu je bila šuma od stativa za kamere. Novinari su se tiskali da priđu Nikoliću.Dan je započeo velikom zebnjom za ishod bitke u koju se upustio. U sedam sati ujutru lider SNS već je bio zakoračio u 25. sat bez kapi vode i korice hleba. Vlast se nije oglašavala.Bled i zgrčen, pokriven ćebetom, dočekao je doktorku Suzanu Videnović, koja je dežurala u skupštinskoj ambulanti. Merila mu je pritisak na svakih sat.Sati su leteli. Nikolić se nije pomerao sa kauča. Već oko podne došao je da ga pregleda i profesor Medicinskog fakulteta Milan Nedeljković.- Kako vreme bude odmicalo može da upadne u poremećaj ritma srca – strahovao je ovaj poznati kardiolog.Nikolićeva žena Dragica kao da je pretrnula od takvog ishoda.- Njega je srce mučilo pre tri godine. Pokušavali smo da ga odgovorimo, ali je on tako izabrao. Uz njega smo, ma šta da se desi – kaže nam ona polušapatom.Zabrinut je bio i Tomin stariji sin Radomir:- Sve nas je šokirao kada nam je uoči mitinga rekao da neće ni piti ni jesti. Poštovaćemo svaku njegovu odluku, ali se kao porodica nadamo najboljem.Za velikim stolom sedeli su i Velimir Ilić, Milanka Karić, Aleksandar Vučić, Aleksandar Vulin…- Razmišljao sam i ja da započnem štrajk, ali mi je lekar koji mi je operisao mozak kazao da bi to bilo pogubno – ogorčen je bio Velja.Dok je padala noć, Nikolić je ulazio u četrdeseti sat štrajka. Njegovi saborci, krijući od njega, spremali su scenario ako mu pozli. Ubrzo su ga na nosilima izneli iz parlamenta. * * * * *DR BABIĆ: ODBIJA I TERAPIJUZdravstveno stanje lidera Srpske napredne stranke Tomislava Nikolića pogoršalo se u večernjim satima, ali on i dalje odbija da uzme vodu, hranu i terapiju, izjavio je novinarima lekar privatne bolnice KBC “Novi Beograd” Momčilo Babić.Doktor Babić je rekao da je Nikolićevo zdravstveno stanje tokom dana bilo “sasvim solidno”, ali da je u večernjim satima došlo do pogoršanja koje se ogleda u povišenom krvnom pritisku, glavabolji, simptomima isrcpljenosti i hemo koncentraciji, zbog zgrušavanja krvi i neuzimanja vode.On je istako da Nikolić mora da uzme osnovne lekove i dodao da se nada da će to i učiniti, pošto mu je krvni pritisak povišen – 150/100.Babić je dodao da lekari prate Nikolićevo zdravstveno stanje – kretanje vitalnih funkcija, pritisak i puls.Lekar je upozorio da bi Nikolić morao da uzima terapiju.Babić tvrdi da prisilna terapija bez saglasnosti pacijenta nije moguća u zdravstvenom sistemu Srbije i izrazio nadu da će Nikolić pristati da prima terapiju.(Tanjug)* * * * *SATNICA DRUGOG DANA ŠTRAJKA8.00 – Skupštinski lekar posetio Nikolića i prvi put mu izmerio pritisak. Stanje stabilno9.00 – Gotovo ceo poslanički klub SNS došao da obiđe lidera. Sve vreme prisutni Nikolićevi supruga i sinovi 9.45 – Lider SNS razgovarao telefonom sa Koštunicom12.00 – Konstatovan ubrzan puls13.40 – Stiže vest da su odbornici SNS i NS započeli štrajk glađu u Valjevu i Nišu14.40 – Operativni sastanak Nikolića sa vrhom stranke iza zatvorenih vrata15.00 – Miroslav Lajčak poziva telefonom vođu SNS16.00 – Lekari procenjuju da Nikolić ulazi u ekstremnu fazu, predlažu da ga smeste u bolnicu i protiv volje17.20 – Predsednik Tadić iznenada dolazi u Skupštinu18.10 – Tadić izlazi iz kluba naprednjaka19.55 – Nikoliću pozlilo, odvezen u privatni KBC* * * * * *TOMISLAV NIKOLIĆ, ZA “NOVOSTI”, O ISHODU ŠTRAJKA U KOJI SE UPUSTIO NE ODUSTAJEM, MAKAR ME TO KOŠTALO ŽIVOTAŠTA god da bude sa mnom, završiće se loše po vlast. Gubiće sve sledeće izbore, i to katastrofalno. Tadić posle ove moje lične borbe mora da potone. A ja se neću povlačiti, ni po cenu života.To je “Novostima” saopštio lider naprednjaka Tomislav Nikolić, kada mu nije bilo ni u primisli da će ga glavni politički rival posetiti u Skupštini.- Odlučan sam da se žrtvujem za bolju budućnost Srbije. Neću odustati od zahteva da se na izbore ide do kraja godine.* Je li vas, osim što vas je Tadić posetio, iko iz vlasti pozvao? Barem da pitaju za zdravlje…- Pozvao me je Dačić i predložio mi da na izbore idemo u januaru. Kazao sam mu da me ne zove i predlaže ono što mu je Tadić naložio da kaže. Pričao sam i sa Ištvanom Pastorom.* A zašto toliko rizikujete zbog tog 18. decembra? Šta vam znači da se pomere izbori za dvadesetak dana?- Niti sam pozvao nekog da mi se priključi u ovoj borbi, niti bih to voleo. Što se mene tiče, pobedićemo ih i u junu iduće godine. Evo, sad im kažem, možemo na izbore i 25. decembra. Ili nekog drugog datuma do kraja ove godine. Pokušali smo sve da se dogovorimo sa režimom, ali nije vredelo.* Imate li neku izlaznu strategiju?- Štrajkujem zbog Srbije, celokupnih društvenih odnosa, arogancije i oholosti vlasti, zbog lošeg života. Ne treba ovu borbu svesti na banalni čin raspisivanja izbora. Šteta je da milioni građana čekaju kad će Tadić da odluči da ova vlast ne valja.* Ima li u vašem potezu i primesa ucene neprimerene političkoj borbi? – Oni koji me danas optužuju zaboravljaju da se i Zoran Đinđić 1996. ovakvim činom borio za fotelju gradonačelnika. Glađu je, čini mi se, štrajkovao i Dragoljub Mićunović 9. marta. To saopštenje DS je sramno, ali ih razumem, pošto su u panici. Neka znaju da ja ovim gestom ispisujem i razliku između mene i njih. Mi se borimo za izbore bez nasilja. Neću da palim Skupštinu da bih došao na vlast..

KOŠTUNICA SPREMA AKCIJU* Kako smo čuli, zvao vas je Vojislav Koštunica…- Rekao mi je da je vlast svojom osionošću odgovorna za sve ovo u šta sam se upustio. Podržao me je i najavio da će oni u narednim danima organizovati akcije, kojima će tražiti od vlasti da se urazumi.

Izvor: Novosti