samo-opusteno Aktuelnosti
Pages: 1
Beogradski maraton: Najbrži Afrikanci By: [Glasnik] Date: April 17, 2011, 21:10:20

Beogradski maraton: Najbrži Afrikanci

POGLED sa Beograđanke kao sa Big Bena. Dok su najbolji maratonci planete trčali kraj Temze, 1.836 dugoprugaša iz 35 zemalja okupilo se oko ušća Save i Dunava. Izostali su rekordi i spektakularni rezultati, ali je slika na 24. Beogradskom maratonu bila lepa kao ona na londonskom.Gotovo tropski vremenski uslovi u srpskoj prestonici, koje je kvario samo jak vetar, ponovo su najviše godili tamnoputim takmičarima iz Afrike, a najviše aplauza mnogobrojnih građana kraj staze pobrali su sjajni atletičari iz Kenije i Etiopije. Pobednici 24. izdanja prestižne sportske manifestacije bili su Reda Gebreselasije Cegaje (2:14,41), koji je za čak četiri minuta ostavio iza sebe prvog rivala, i Vaitaka Frašija Njambura (2:34,31), samo 22 sekunde brža od Kebenei Ernest Kiprigut.Etiopljanin je skoro 40 kilometara trčao kao Džefet Košgej 2006, ali nije uspeo da obori rekord staze Kenijca (2:10,54).Najbolji rezultat u polumaratonu kod dama (1:11,41 iz 2008) ostao je u vlasništu Olivere Jevtić, iako je naša najbolja atletičarka juče bila treća na trci od 21 kilometar. Ispred nje stigle su Etiopljanke Reda Kiros (1:12,35) i Elemu Bekele (1:13,00).- Drago mi je da moj rekord još stoji, iako su ga napadale mnoge sjajne takmičarke iz Afrike. Ne mogu da budem nezadovoljna trećim mestom, jer sam trijumfovala u Prvenstvu Srbije, koje je održano u sklopu trke. Na startu sam bila u vodećoj grupi, ali onda su počeli bolovi u stomaku, pa su mi prve rivalke pobegle. Kada sam videla da više ne mogu da ih stignem, išla sam na to da zadržim treću poziciju – rekla je Jevtićeva.Uzbuđenja nisu izostala ni kada je zaštitno lice Beogradskog maratona završilo trku. Nekih četrdesetak minuta posle Užičanke, kroz cilj su prošli Aleksandar Šapić i princ Filip Karađorđević, skoro u istom vremenu!Naš legendarni vaterpolista, inače član Organizacionog odbora Beogradskog maratona, drugi put je istrčao 21 kilometar duž centralnih gradskih ulica. Toliko iscrpljeno nije delovao ni posle najtežih mečeva u karijeri. Nekadašnjeg asa naše reprezentacije bodrio je sadašnji vođa nacionalnog tima Vanja Udovičić, koji je došao da podrži humanitarnu akciju VSS i organizacije „Naša Srbija“ za pomoć deci Japana.Dok je princ Filip nazdravljao sa ostatkom porodice i proslavljao što je završio trku i pomogao Fondaciji princeze Katarine za pomoć deci sa invaliditetom u Srbiji, na cilj je stigao i ambasador Zemlje izlazećeg sunca u Beogradu, koji je učestvovao u akciji „Trčimo za Japan“.Objektivi su „uhvatili“ i Marka Đokovića, mlađeg Novakovog brata, koji je nakratko ostavio reket i u majici 24. Beogradskog maratona lagano trčkarao ulicama prestonice.Najavljeno je da će i Vlade Divac učestvovati u nekoj od trka, ali ga je odmenio sin.- Maraton je jedan od naših glavnih brendova. Pored sportskih rezultata i humanih akcija za pomoć ljudima u nevolji, ovo je prilika za porodična okupljanja, ali i da naši atletičari ostvare dobre rezultate – naglasio je predsednik OKS.Na kraju je svima bilo puno srce. Organizatorima, trkačima, Beograđanima u prolazu, onima koji su pružili humanitarnu pomoć i onima koji su je dobili. Kako je i direktor Maratona Dejan Nikolić zaključio, bila je ovo sjajna uvertira za jubilarni 25. Beogradski maraton.

Izvor: Novosti.