samo-opusteno Aktuelnosti
Pages: 1
Do harmonike uz pomoc princeze By: [Vesti] Date: Januar 17, 2011, 04:04:57
Do harmonike uz pomoc princeze

Posle pola godine Loznicanin Momir Novakovic (20), student na muzickom konzervatorijumu u svajcarskom gradu Luganu, konacno ce opet imati svoju harmoniku i moci da nastavi skolovanje Njemu je instrument ukraden u julu prosle godine u Barseloni, a sada ce, zahvaljujuci pre svega pomoci princeze Jelisavete Karadjordjevic, dobiti novu, kvalitetnu harmoniku i nastaviti muzicko usavrsavanje.- Posle Nove godine princeza Jelisaveta Karadjordjevic ponudila mi je pomoc u kupovini nove harmonike i platila vise od trecine potrebnog iznosa. Ona mi je i ranije pomagala, obezbedila stipendiju za skolovanje u Luganu i odlazak na neka takmicenja, a sada mi je spasla karijeru. Novcanu pomoc pruzilo mi je i Srpsko kulturno udruzenje „Desanka Maksimovic" iz Lugana, dobri ljudi i prijatelji koji su mi velika podrska u Svajcarskoj, dok su preostali novac moji roditelji pozajmili. Harmonika je izuzetno kvalitetna i kosta 15.000 evra. Nova je generacija instrumenata, sa kombinacijom ruskih glasova i italijanske mehanike, cime se dobila perfekcija, a narucena je u fabrici „Bugari", koja trenutno proizvodi najkvalitetnije instrumente. U ponedeljak (17.1) putujem po nju u Italiju i ona ce posle pet godina biti prva nova i ispravna harmonika na kojoj cu svirati - prica ushiceno Momir, koji klasicnu harmoniku svira od osme godine.Posle nastupa talentovanom Loznicaninu harmonika je ukradena u julu prosle godine u Barseloni i dva meseca nije imao na cemu da svira. Poslednja cetiri meseca koristio je pozajmljenu i pokusavao da nabavi svoj instrument.- Kradja je ozbiljno ugrozila moje dalje skolovanje jer nisam imao na cemu da sviram. Mada nisam imao novac, narucio sam novu harmoniku nadajuci se da cu za sest meseci, koliko traje izrada, uspeti da ga nabavim. Za pomoc sam se obracao drzavi i lokalnoj samoupravi, ali pored raznih obecanja nje nije bilo. Onda se javila princeza Jelisaveta i spasla me - kaze Momir.Do sada je Novakovic predstavljajuci svoj grad i zemlju osvojio vise od 40 nagrada na domacim i medjunarodnim takmicenjima, a nastupao je u Srbiji, Velikoj Britaniji, Hrvatskoj, Ceskoj, Italiji i Spaniji. Prosle godine je u Bolonji, kao prvi izvodjac koji nije iz Italije, na medjunarodnom festivalu Leo Ceroni osvojio nagradu zirija, publike, dirigenata i nagradu za najosecajniju i najizrazajniju umetnost. Pre cetiri godine Momir je u Skotskoj osvojio prvo mesto na Svetskom kupu harmonikasa, svirajuci na pokvarenoj harmonici.

Procitaj nastavak vesti...