samo-opusteno Ljubimci, Priroda, Saveti...
Pages: 1
Mačke - Lutalice u duši By: NiKooLaa Date: Avgust 18, 2009, 10:06:43
Lutalice u duši

Vlasnici mačaka često se nalaze na mukama kada treba da odluče da li će svoje ljubimce puštati da slobodno izlaze iz stana. Mace se u četiri zida ponekada mogu osetiti kao u zatvoru, ali svaki šetnja ulicom predstavlja rizik za njih. Stručnjaci kažu da životinje koje žive u visokim zgradama ne bi trebalo da naouštaju stan, ali da vlasnici koji imaju kuće treba da svojim mezimcima omoguće da izlaze u šetnju.
Potreba koju mačka ima za lutanjem zavisi od pola ali i od njene "ličnosti". Macama je potrebna određena teritorija kojom će šetati i koju će kontrolisati, ali njena veličina može biti veoma različita. Dok se ženke zadovoljavaju malim površinama, mačori ponekad "gazduju" i prostranstvom od 2 kvadratna kilometra.
- Nezahvalno je mačke koje žive u višespratnicama puštati napolje - smatra veterinar Stanko Božinović. - One se ne mogu vratiti kad žele,
posebno ako ih komšije ne vole pa namerno neće da ih puste u zgradu. Takođe, ako navikne da izlazi mačka će se truditi da to uradi po svaku cenu, pa postoji opasnost da skoči sa prozora ili terase i povredi se.
Ako ne izlaze napolje ove životinje će veoma često postati agresivne i frustrirane. Mačore koje žive u stanu, zato bi trebalo sterilisati jer će to smanjiti njihovu potrebu da lutaju. Takođe, umanjiće njihov nagon da obeležavaju teritoriju zbog čega često mogu da naprave štetu u stanu. Ima i primeraka kod kojih je želja za skitnjom toliko velika da je ni sterilizacija ne može smanjiti.
- Ako žive u kući mačke treba pustiti da slobodno šetaju, ali se vlasnici onda moraju pomiriti sa rizicima - kaže Božinović. - Dok je na ulici pretnje su brojni - psi, drugi mačori, obesni ljudi ili saobraćaj. Mace je nemoguće ograditi poput pasa i držati ih u dvorištu. One odlaze i vraćaju se kad hoće.
Ne postoji ništa što bi vlasnici mogli da urade da bi njihovi ljubimci bili bezbedniji na ulici. Nikako ne bi smeli da im stavljaju ogrlice. Mačke se svuda provlače, pa bi ogrlica mogla da se negde zakači i tako im ugrozi život.
Budući da su veoma teritorijalne životinje, mačori će se napolju često sukobljavati sa suparnicima koji "patroliraju" istim krajem. U ovim okršajima presudnu ulogu ima količina agresije, a snaga, pa će se male životinje često uspešno nositi sa većim primercima samo ako imaju dovoljno "drskosti".

OPREZ

Ukoliko žive na višim spratovima vlasnici bi trebalo da preduzmu posebne mere predostrožnosti kako bi njihovi mezimci bili sigurni. Prozori i terase moraju da budu ograđeni da mačke ne bi mogle da skoče u potrazi za plenom. Kod njih je nagon za lovom ponekad toliko jak da izgube strah i osećaj za visinu i skoče za žrtvom bez obzira koliko koliko su visoko.
Re: Mačke - Lutalice u duši By: *_mIlJcHy_* Date: Oktobar 04, 2009, 13:13:13
ja imam bolesnu macu...sad oko 2 treba da dodje veterinar :'( izgleda da ima upalu pluca ali ne moze lepo da zvace ima problema...puno je volim...svako bi je zavoleo kada bi joj pogledao u srce...
Odg: Mačke - Lutalice u duši By: gagica Date: Maj 24, 2010, 08:00:14
Moj mačak Đole je juče preminuo.Kola su ga udarila
Odg: Mačke - Lutalice u duši By: Alle Date: Avgust 11, 2010, 18:08:18
Moja macka se omacila pre 4,5 dana.. :) prvo joj je uginulo,drugo je ostalo zivo..i mnogo ga cuva.. :) i ja cu da ih cuvam .. :) jos uvek ne mogu da prepoznam da li je musko ili zensko..ali ako je zensko..zvace se Lili,a ako je musko bice Tviks.. hihiihih ^^ :)
Odg: Mačke - Lutalice u duši By: orao09 Date: Oktobar 31, 2010, 17:34:57
MOj lucky izlazi na terasu, ali dosad  nije bilo problema

Postovi spojeni: Oktobar 31, 2010, 17:36:00
citao sam da su kriticniji padovi s visine do petog sprata, nego preko. Ali Lucky zivi na cetvrtom, pa me to malo brine.
Odg: Mačke - Lutalice u duši By: astrolabs Date: Februar 24, 2011, 19:36:22
Zanima me da li je neko imao dve mace u kuci...Moje su izuzetno ljubomorne jedna na drugu i mada postujem pravilo da uvek trebaju imati dovoljno hrane, ne prestaje njihova bitka za naklonost ukucana...    :(
Odg: Mačke - Lutalice u duši By: Zbunjena Date: Oktobar 25, 2015, 16:14:25
 I ja imam macu...Ustvari imam vise njih... Predhodno kod nas je bila godinama jedna macka koja se ovde i omacila. Cim su macici prestali da sisaju ona ih je ostavila. Otisla i mesecima nije dolazila...U međuvremenu dosla je druga maca koja je jos uvek mace ali nesto starija od ovih malih. Prema njima se ponasa kao majka lize ih spavaju zajedno...Tako da nije nemoguce da se macke prihvate međusobno ukoliko su mlade. Kod starijih macaka to ide malo teze...I macke su teritorijalne kao i psi.

Zanima me da li neko zna koje tabletice treba koristiti protiv unutrasnjih parazita? Da li su vase mace imale unutrasnje parazite i kako ste taj problem resili?