samo-opusteno Aktuelnosti
Pages: 1
Elektrane na dugom stapu By: [Vesti] Date: Oktobar 08, 2010, 05:03:50
Elektrane na dugom stapu

U pirotskoj opstini zbog administrativnih zavrzlama nije sagradjena nijedna mini-elektrana, iako je Stara planina veoma pogodno mesto za gradnju Za izgradnju mini-hidroelektrana na Staroj planini interesuje se veliki broj investitora iz zemlje i inostranstva, ali zbog neshvatljivo obimne papirologije i cinjenice da za sve papire mora da se ide u Beograd, vecina odustaje od ulaganja.Umesto da se procedura za proizvodnju energije iz obnovljivih resursa maksimalno uprosti, i stimulativnim merama privuku investitori na podrucje koje zamire, drzava kao da se trudi da ih otera sa Stare planine. Stara planina je oznacena ka veoma pogodna za gradnju mini-elektrana zbog mnostva vodotokova, ali do sada na pirotskoj stani planine nije sagradjena nijedna.Gorka iskustva sa administracijom ima i Pirocanac Dragisa Lilic, koji je od Fonda za razvoj uzeo kredit od cak 30.000 evra, za koji je dao hipoteku na porodicnu kucu u selu Temska.- Jos 2006. godine sam poceo da prikupljam dokumentaciju. Najpre sam od „Srbijavoda" u Beogradu dobio dozvolu da gradim na toj lokaciji. Naredne godine sam od njih dobio i vodoprivredne uslove, i sve iz Hidrometeoroloskog zavoda. Ispunio sam sve tehnicke uslove Elektrodistribucije „Jugoistok Nis„. Prosle godine sam od Komisije za prostorno planiranje dobio dokument koji dokazuje da je na ovom mestu predvidjena prostornim planom gradnja upravo takvih objekata - kaze Lilic.Problem je nastao zato sto se sa Lilicevim zahtevom nije slozio Zavod za zastitu prirode Srbije.- Oni smatraju da cu ja da narusim floru i faunu reke, iako mi je Komisija za prostorno planiranje odobrila da gradim pod uslovom da ne pregradjujem reku, vec da izgradim prelivni prag, po principu kako su se nekada pravile vodenice. Uskoro treba da pocnem da otplacujem ratu kredita od 630 evra mesecno, a zbog drzavne administracije jos nisam ni poceo izgradnju mini-hidroelektrane snage oko 60 kilovata - ogorcen je Lilic.Predsednik opstine Pirot Vladan Vasic kaze da je opstina jos 2008. izradila studiju o tome kako treba iskoristiti sliv Nisave i reka na Staroj planini. Sa „Tigrom" i italijanskim partnerima opstina je osnovala firmu „Pirot energo" kako bi ti potencijali bili iskorisceni.- Ovakav nacin direktne komunikacije investitora sa svim ministarstvima i mnogobrojnim institucijama u Beogradu stvara ogromne probleme. Cesto investitori dignu ruke, a neki se osecaju i prevarenima. Niko ne spori da drzava moze da vrsi nadzor i donosi generalne prostorne planove, ali da bi se olaksalo investitorima neophodno je da urbanisticke uslove izdaje opstina, kao i gradjevinsku dozvolu, a da regionalna ili opstinska javna preduzeca, kao sto je recimo elektrodistribucija, izdaju uslove za prikljucak na elektromrezu i sve ostalo vezano za energetiku. Opstinski ogranci „Srbijasuma" i „Srbijavoda" treba da resavaju probleme iz svoje nadleznosti. To je prava decentralizacija - kaze Vasic.

Procitaj nastavak vesti...