samo-opusteno Aktuelnosti
Pages: 1
Spiskali novac za razvoj biznisa By: [Vesti] Date: Oktobar 08, 2010, 05:02:47
Spiskali novac za razvoj biznisa

Korisnici subvencije za samozaposljavanje u Kuli postali poreski duznici jer nisu ispunili obavezu da se najmanje dve godine bave prijavljenim biznisom Vecina nezaposlenih u opstini Kula, kojima je odobrena subvencija za samozaposljavanje, uvalila se u dugove umesto da sebi otvori radno mesto i obezbedi zaradu. Uzete subvencije nisu namenski trosili. Za vracanje dugova opomenuti su njihovi ziranti.Nezaposleni su posredstvom Nacionalne sluzbe za zaposljavanje dobijali od 70.000 do 130.000 dinara za pokretanje sopstvenog biznisa, uz obavezu da odabranu delatnost obavljaju najmanje dve godine i da za to vreme redovno uplacuju doprinose za socijalno osiguranje. Oni su registrovali firme, jer je to bio uslov da im bude isplacena subvencija, ali se biznisom nisu bavili, vec su novac nenamenski potrosili.Najvise korisnika subvencije za samozaposljavanje bilo je u Sivcu, u kojem ima najvise nezaposlenih i socijalno ugrozenih u kulskoj opstini. Za dobijanje subvencije oni su konkurisali uglavnom s projektima u poljoprivredi, ali registrovana gazdinstva nisu uspeli da odrze zbog velikih dazbina koje su morali da placaju.Supruznici Sonja i Milan R. iz Sivca pre pet godina dobili su svako po 70.000 dinara za otvaranje farme za uzgoj koka nosilja. Od tog novca izgradili su objekte za farmu i kupili kavez za pilice, ali proizvodnju jaja nisu uspeli da zasnuju jer su im posle svega dva-tri meseca od uplate subvencije stigli neocekivano visoki racuni za placanje poreza. Posto obavezu nisu mogli da izmire na vreme, ona je znatno uvecana kamatama. Sonja kaze da i ona i suprug duguju Poreskoj upravi po 150.000 dinara.Miroslav Lazic iz Sivca, cija je supruga nezaposlena, a imaju troje dece, pre sest godina je za samozaposljavanje uzeo subvenciju od 80.000 dinara u nameri da napravi farmu koza. Farmu nije napravio, a za doprinose duguje 168.000 dinara.- Poreska uprava mi je odredila da dug platim u roku od 12 meseci u ratama od po 14.000 dinara. Ja mogu, radeci kao sezonac, da placam samo cetiri-pet hiljada dinara mesecno, i nadam se da ce mi Poreska uprava izaci u susret i produziti rok za izmirenje obaveza da ne bih svojim dugom opteretio zirante - kaze Lazic.Pavle Malesevic jedini je od pedesetak korisnika subvencije u Sivcu koji je uredno platio doprinose za socijalno osiguranje. On kaze da nije podlegao pricama da je subvencija socijalna pomoc za nezaposlene, nego da je tacno znao kakav ugovor potpisuje.- Ostali su svesno uzeli subvenciju da je ne vrate, a ja sam znao da moram ispuniti ugovorene obaveze. Nisam uspeo da odrzim gazdinstvo registrovano za proizvodnju u plasteniku, ali sam ipak na dobitku. Ko bi meni dao pozajmicu od 100.000 dinara na dve godine, i to bez kamate? Ja sam dobio toliku subvenciju, a kroz doprinose vratio sam 98.000 dinara i uz to zaradio dve godine radnog staza - kaze Malesevic.

Procitaj nastavak vesti...