samo-opusteno Aktuelnosti
Pages: 1
Zaljubila sam se u Beograd By: [Vesti] Date: Septembar 10, 2010, 04:32:14
Zaljubila sam se u Beograd

Najpoznatija portugalska pevacica kaze da je odusevljena Srbijom vec 10 godina, od koncerta „Madredeusa" koji je bio prvi muzicki dogadjaj posle ukidanja sankcija Velika portugalska pevacica Tereza Salgeiro ponovo ce pevati u Srbiji 17. septembra u Sava centru i dan kasnije u novosadskoj Sinagogi. Redovna gosca beogradske koncertne scene, po sopstvenom priznanju, tokom deset godina izgradila je sa nasom publikom most satkan od veoma snaznih emocija.Neke od tih emocija Tereza ce pokusati da podeli sa nama putem interpretacija portugalskih pesama nastalih u dugom vremenskom rasponu. U intervjuu za Press pevacica kaze da je sigurna da ce reakcija publike biti, kao i do sada, veoma topla.- Ovo je peti put da dolazim u Beograd! Prosli put sam predstavljala muziku nastalu u saradnji sa brazilskim muzicarima. Drago mi je sto sam na koncertima u Beogradu pokazala Beogradjanima rezultate svih mojih muzickih lutanja po svetu, sve stvari koje sam naucila i stvorila, u razlicitim zanrovima i jezicima. Muzika „Madredeusa" i moji drugi projekti imaju veoma razlicit zvuk, a vasa publika je sve to prihvatila sa velikim entuzijazmom.Sta je to sto vas iznova vraca u Beograd?- Beograd me je uvek primao na nacin koji je veoma tesko opisati. Svesna sam da je grupa „Madredeus„ bila vazna za ljude u vasoj zemlji, posto je nas koncert 2000. godine bio jedan od prvih velikih koncerata koji je odrzan nakon rata. I za nas je to bio izuzetno emotivan i potresan koncert. Niko od nas ga nikada nece zaboraviti. Ta toplina sa kojom smo tada primljeni ponavlja se svaki put kada dodjemo ovde i zato u mom srcu koncerti u Beogradu imaju posebnu tezinu. Mislim da moje misljenje dele i drugi muzicari sa kojima sam nastupala u vasoj zemlji.Sta postovaoci vase muzike mogu da ocekuju na septembarskom koncertu?- Ovo je prvi koncert u Beogradu za koji ne postoji muzicka referenca u mom prethodnom radu. Ono sto cemo izvesti nije snimljeno i nosi naziv „Vraticu se svojoj domovini". Izabrala sam kolekciju portugalskih pesama razlicitih autora iz raznih epoha i predstavicu ih u veoma intimnom obliku. Na sceni ce se cuti glas, harmonika, dupli bas, klasicna gitara i bubnjevi. To je veoma zanimljiva kombinacija instrumenata. Pesme koje sam odabrala veoma volim i one ce, nadam se, docarati portugalske predele i portugalski govor - nacin na koji ljudi iz moje zemlje komuniciraju jedni sa drugima. To ce biti veoma intimno iskustvo, nadam se da ce publika uzivati. Ocekujte puno lepih emocija, prisnosti, jednostavnosti i muzike koja ce vas navesti da bolje razumete Portugal i njegove ljude.Pokazujete ogroman entuzijazam prema ovom koncertu.- To je zato sto je ovo nov sou! Do sada smo ga samo pet puta izveli. A takav nacin pravljenja albuma i koncerata, u kome povezujem razlicite epohe i tradicije, mogao se cuti i na proslogodisnjem albumu „Matriz". Razlika je u tome sto sam na tom albumu pokrila siri vremenski opseg.Fado je muzika koja cini osnovu mnogih vasih pesama. Sta je za vas fado?- Ja nisam veliki specijalista za fado, iako mnoge moje pesme pocivaju na njemu. Fado ima dve velike tradicije. Jedna je potekla iz grada Koimbra, u kom se nalazi jedan od najstarijih univerziteta u Evropi. Fado iz Koimbre ima vrlo akademsku strukturu, pevaju ga samo muskarci. To su zapravo serenade koje muskarci pevaju zenama koje stoje na balkonu i slusaju! U Lisabonu je to mnogo drugacije, fado je tamo popularan i masovan. Lisabonski fado pripada svima, sto mu i prilici kao jednom izuzetno kosmopolitskom gradu. Portugal i Lisabon poprimili su osobine svih zemalja u koje su plovili nasi moreplovci. Prepoznajemo uticaje Brazila, Indije... Takvo okruzenje stvorilo je muziku koju je jako tesko opisati i kulturno razloziti. Iako ima razlicitih vrsta i stilova fado muzike, svi se sviraju iskljucivo sa portugalskom ili klasicnom gitarom. Fascinira me sto fado pevac ima kreativnu slobodu da, koristeci melodiju pesme koja se izvodi, promeni njen tekst i tako izmeni ritam i strukturu pesme. Fado je, dakle, i improvizacija.Poceli ste da se profesionalno bavite muzikom sa samo 17 godina, kada ste odlucili da zivite samostalno sa prijateljima muzicarima. Da li biste i drugima preporucili da se tako rano otisnu putem muzike?- Nije to prerano. Kad dobro razmislim, ne bih promenila nijednu odluku iz rane faze svog rada. Dacu, ipak, sledeci savet svima koji zele da postanu profesionalni muzicari: dobro se pripremite! Prikupite sirok spektar zivotnih iskustava, slusajte najrazlicitije zvuke iz celog sveta. To ce vam jako rasiriti vidike, omoguciti da imate otvoren um prema muzici. Uz ovo, izuzetno je vazna i disciplina. Morate sebe u potpunosti da predate muzici i nagrada ce biti ogromna: na svakom koraku ce vam se otvarati novi muzicki svetovi.

Procitaj nastavak vesti...