Sterijino pozorje: Od mjuzikla do tragedije

• 6 Odgovora
  • 1154 Pregleda

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

[Glasnik]

• *
  • 25,668
  • +4/-1
  • Opustite se i uzivajte!
    • samoopustenoinfo
    • Pogledaj profil
    • Agregator vesti
« poslato: April 14, 2013, 22:01:24 »

SELEKTOR 58. Sterijinog pozorja, Igor Bojović, odgledao je sedamdeset predstava da bi za naš najstariji pozorišni festival odabrao devet naslova – stavljajući, pre svega, akcenat na praizvedbe i domaći tekst. I sam dramski pisac (između ostalih, dobitnik dve Sterijine nagrade za tekst), ali i dugogodišnji upravnik teatra za najmlađe (Pozorišta “Pinokio”) imao je tako uvid u kompletnu produkciju i pozorišne prilike u jednoj od, kako kaže, najtežih pozorišnih sezona. – Što zbog materijalne situacije, što zbog niza birokratskih pravila koja ograničavaju umetničku kreativnost, uprave pozorišta sve se manje bave repertoarom i novim predstavama, a sve više se bore za najnužnije funkcionisanje teatara – zaključuje Bojović. – Ipak, još jednom se pokazalo da je i u najtežim uslovima najjača odbrana upravo kreativnost. Selektor zapaža da je više sluha i hrabrosti za domaći tekst uočeno u pozorištima van velikih teatarskih centara. Takođe, da je među sedamdeset odgledanih predstava bilo mnogo onih koje su rađene tek da se predstava “dogodi”, ali da se pojavilo i nekoliko umetnički i produkcijski značajnih ostvarenja. AZBUKA  NA pitanje kako bi izgledao njegov lični izbor omiljenih dramskih pisaca, Bojović (inače jedini dobitnik Sterijine nagrade za komad za decu) duhovito odgovara:  – Moja azbuka počinje od slova Š (Šekspir), preko slova S (Simović) i A (Aleksandar Popović), a onda stiže do mog skromnog slova B. Odatle se može vratiti samo na slovo Š…   – Nisu događaj samo velike produkcije u Beogradu i Novom Sadu koje ćemo imati priliku da vidimo, već i pojava najmlađeg profesionalnog pozorišta u Srbiji: lazarevačkog Puls teatra. Samo u jednoj godini imali su više praizvedbi domaćih dela nego sva pozorišta iz većih gradova zajedno! Za mene je i događaj što je somborsko pozorište, posle deset godina čekanja teksta na izvođenje u Atelju 212 i SNP, postavilo na scenu komad Fedora Šilija “Čarobnjak”, promovišući jednog mladog pisca i praveći smeo zaokret u svojoj repertoarskoj politici. Bojović ističe da će tako na Pozorju biti čak četiri praizvedbe (uz “Čarobnjaka”, “Sunce tuđeg neba” Milovana Mračevića Puls teatra, “Grebanje ili kako se ubila moja baka” Tanje Šljivar – koprodukcija Hartefakta, zeničkog pozorišta i Bitef teatra, kao i “Konstantin” Dejana Stojiljkovića, koprodukcija niškog i beogradskog Narodnog pozorišta). U selekciji se našlo i delo našeg klasika (Sremčeva “Zona Zamfirova” Pozorišta na Terazijama), dve predstave rađene u inostranstvu po tekstovima srpskih autora (“Virus” Siniše Kovačevića u Jerevanu i Nušićeva “Gospođa ministarka” u Zagrebu), kao i dve predstave rađene po Šekspiru i Čehovu: “Otelo” JDP i “Galeb” SNP.- Žao mi je što zbog konceptualnih i propozicijskih ograničenja,  ove godine na Pozorju neće biti predstava rađenih kao dramatizacije  romana – kaže Bojović. – Podsetiću da su se na festivalu nekada  dodeljivale i nagrade za dramatizaciju i adaptaciju. Možda bi ponovo  valjalo razmišljati o tome. NA ČEKANJU  – VIDEĆEMO praizvedbe novih autora, a pouzdano znam da i neki etablirani dramski pisci imaju nove komade. Ali i oni su danas u situaciji da čekaju na prvo izvođenje. Ovo je još jedan pokazatelj i materijalne i duhovne krize u pozorištu – kaže Bojović.   Za svoju selekciju Bojović naglašava da će pokazati svu raznolikost našeg teatra. Tako se festivalski program kreće od mjuzikla, preko komedije, savremene društveno angažovane drame, biografske i pseudobiografske drame – do moderne tragedije. Zanimljivo je i da je ovogodišnji selektor u početku imao ideju da ceo jedan blok posveti Nušiću: – Kad sam počeo da gledam predstave za Pozorje, gotovo da se ništa od domaćeg teksta osim Nušića nije ni igralo. Imao sam priliku da vidim njegove komade u zemlji i inostranstvu (Hrvatska, Bugarska), pa čak i neke lutkarske predstave rađene po Nušićevim delima, u Novom Sadu i Vidinu. Ipak, kasnije su se pojavile neke praizvedbe, pa sam im dao prednost. Inače, van konkurencije (u čast nagrađenih) biće izvedena “Hasanaginica” Narodnog pozorišta RS iz Banjaluke, dok će se dve predstave pojaviti u Međunarodnom programu “Krugovi”: “Odisej” (zajednički projekat pozorišta iz Hrvatske, Srbije, Slovenije i Makedonije) i “Unterštat” osječkog HNK.

[Reklama]

sveta19a

• *
  • 5
  • +0/-0
  • Opustite se i uzivajte!
    • Pogledaj profil
Odg: Sterijino pozorje: Od mjuzikla do tragedije
« Odgovor #1 poslato: Avgust 18, 2015, 03:31:03 »
1

sveta19a

• *