Dik Marti: Moj izvestaj bi mogao da ostane mrtvo slovo na papiru?!

• 0 Odgovora
  • 79 Pregleda

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

[Vesti]

• *
  • 25,769
  • +1/-0
    • Pogledaj profil
    • samo-opusteno
Dik Marti: Moj izvestaj bi mogao da ostane mrtvo slovo na papiru?!

Specijalni izvestilac Saveta Evrope Dik Marti izjavio je za BBC da bi njegov izvestaj o trgovini ljudskim organima na Kosovu mogao da ostane mrtvo slovo na papiru! - Cim je rec o procesu nekome ko je na visokoj politickoj funkciji ili visoko u kriminalnoj hijerarhiji, konstatujemo da svedoka jednostavno nema. Svedoci i njihove porodice zastrasuju, a bilo je i ubistava. Sokirala me je cinjenica da je moj izvestaj izazvao skandal, dok su ubistva svedoka koja su se dogadjala poslednjih godina bila propracena opstom ravnodusnoscu. Problem je u tome sto ima jos mnogo ministara i politicara koji su optereceni odlukama koje su donosili u proslosti i koji bi morali da poreknu nesto sto su ranije radili - ocenio je Marti.On je dodao da ce „nova americka administracija mozda moci da nagovesti novi pravac jer Vasington na Kosovu i Balkanu ima mnogo vise uticaja i mnogo mu se vise veruje nego EU". Marti je ukazao i na „incestuoznu klimu" na Kosovu, zbog cinjenice da je to „mala zemlja gde se svi znaju" i ocenio da je „neophodno izmestiti se sa tog malog prostora nabijenog emocijama" ako se zeli da pravosudje zaista bude nezavisno i objektivno.- Sokiran sam cinjenicom da se bivsi funkcioneri UNMIK-a danas nalaze na funkcijama koje placaju kosovski lideri. Bivsi UNMIK-ov covek broj dva danas je na platnom spisku (Ramusa) Haradinaja, a savetnik (Hasima) Tacija bio je u misiji UN - rekao je Marti.On je iznenadjen izjavom sefice evropske diplomatije Ketrin Eston da nije potrebno imenovati specijalnog tuzioca za navode o trgovini organima. Marti kaze i da razume sto ga na Balkanu optuzuju da je „instrument Srba ili Rusa".- Radi se o dobro poznatoj semi po kojoj se izmisli spoljni neprijatelj da bi se ucvrstila vlast. Uvrede albanskog premijera (Saljija) Berise, koji me naziva antisemitom i rasistom, nisu samo vulgarne, vec su i politicka zloupotreba mog izvestaja radi resavanja unutrasnjih problema - rekao je Marti.

Procitaj nastavak vesti...

[Reklama]