Branislav Lečić: Buđenje naroda je dobrodošlo

• 3 Odgovora
  • 1485 Pregleda

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže [Glasnik]

• *
  • 25,668
  • +4/-1
  • Opustite se i uzivajte!
    • samoopustenoinfo
    • Pogledaj profil
    • Agregator vesti
« poslato: April 06, 2014, 04:01:34 »

POZNATOG glumca, vođu „plišane revolucije“, ministra za kulturu u vladi Zorana Đinđića, jednog od osnivača LDP, visokog funkcionera DHSS, a potom i vođu pokreta „Moja Srbija“ – uskoro ćemo gledati u ulozi našeg najpopularnijeg komediografa. „Rođendan gospodina Nušića“ novi je tekst Duška Kovačevića, koji će premijerno biti izveden (režija Nebojša Bradić) 10. aprila na sceni Zvezdara teatra. Radnja komada odvija se u sat i po, u mehani „Zlatni pehar“, pred veliku proslavu posvećenu slavnom piscu u Narodnom pozorištu – upriličenu povodom njegovog šezdesetog rođendana. – Divno je kad veliki komediograf piše o svom slavnom prethodniku – kaže Lečić na početku razgovora za naš list. – Kafanski susret odvija se u uskom krugu prijatelja, u trenutku kada ga čekaju na svečanost oni „koji su mu život zagorčali“. Do tog šezdesetog rođendana napisao je samo „Sumnjivo lice“, tek potom će nastati sva ostala najpoznatija dela. * Čemu bi se danas podsmevao Nušić?   – Sve što je napisao još je prepoznatljivo i živo! „Sumnjivo lice“? Nagledali smo se onih koji život posmatraju kao posed, a sve ono što ga ugrožava kao opasnost. Za njih su svi sumnjivi dok se ne dokaže suprotno. A obično se ne dokaže. „Gospođa ministarka“ je, takođe, naša današnja priča. Među nama su i ujka Vasa, zet Čeda, ćerka Danica. O Živki ministarki da ne govorimo. Rentgenski snimajući društvo i karaktere Nušić priču stavlja u određeni kontekst i tako sama realnost postaje smešna. Nepogrešivo je detektovao naš egoizam i bahatost, stav da je sve dozvoljeno zarad sopstvenog uspeha, uskogrudu malograđansku svest, pokondirenost, neobrazovanost, ambicioznu i agresivnu glupost. Kako se od toga braniti nego smehom? Sve je isto, možda je sada samo još masovnije. Zar potreba ministarke da ponovo uda svoju ćerku nije svojevrsno sponzorstvo jer je zapravo njoj, lično, stalo do položaja i uspeha? Pa „Ožalošćena porodica“ i to odsustvo svake emocije kod gladnih, pohlepnih zveri? Ako danas govorimo o korupciji, sve je zapisano kod Nušića: odsustvo etike, odgovornosti, lažna obećanja i zavođenje masa – eto „Narodnog poslanika“. * Kao politički saputnik svog vremena, kako procenjujete savremeni trenutak? – Za mene više ništa nije iznenađenje. Politika je neka vrsta tanga, u njoj vrlo često imate dva koraka nazad i jedan napred. Mada, manje-više, ceo svet tako „pleše“. Možda su neki imali samo više sreće… Polako ali sigurno prošlost prestaje da ikome nešto znači. Kao da se sve svelo samo na danas.DUBINSKO SKENIRANjE  * KAKVOG ćemo Nušića iz Kovačevićevog pera videti na sceni? – U velikom dijapazonu: emotivnog, rafiniranog, dostojanstvenog, s plemenitim humorom i oštrim okom za karaktere i pojave u društvu. Kao glumac ne bavim se Nušićem koga svi znamo, već sopstvenom percepcijom – gospodinom piscem, živim i senzibilnim duhom, pomalo i mangupom. Ima u njemu i sete, gubitak sina ostavio je trajan pečat na celom njegovom životu… Mislim da je dobar komediograf kao i vrhunski pesnik, najveća retkost u književnosti. Jer, treba zasmejati svoje savremenike, ali i generacije koje dolaze. Najbolji komediografi kao Sterija, Nušić, Duško Kovačević, pa i Aca Popović, oni su koji veoma dobro promišljaju realnost. Dubinski skeniraju društvo i odlično poznaju ljudsku prirodu. * Koju lekciju nismo savladali iz prošlosti? – Nisam zagovornik priče da se istorija faktografski pamti. Svega toga ima u knjigama, danas i na internetu. Zanima me zaboravljena disciplina: kako mi to putujemo kroz život i trajanje? Šta je moj narod pre i posle mene, šta smo naučili? Verujem da je smisao u stalnom učenju. Kad poveruješ da sve znaš – život si zaustavio. Ljudi koji priželjkuju autoritet u državi ili sopstvenoj porodici plaše se slobode. Ona je dinamična, ne statična. Menja se i sve što dozvoliš sebi, moraš i drugima. Moramo biti i budni, a neko nas je naučio da spavamo i ne učestvujemo u sopstvenim životima. * Šta bi za nas buđenje trebalo da bude? – Ako govorimo o strategiji opstanka, buđenje nam trenutno nije preporučljivo. Idealno bi zapravo bilo kad bismo svi bili budni, a pravili se da spavamo! Stvar je, nažalost, obrnuta… Zato je svaki politički pomak dobrodošao u kome postoji ozbiljna zainteresovanost za buđenje naroda. Nažalost, nismo u situaciji da budemo u potpunom skladu sa sobom, i kada je Krim i kada je Kosovo u pitanju… Mi smo „slamka među vihorove“. Valja nam preživeti. * Buđenje je trebalo da bude i vaša „plišana revolucija“. Kako sa te tačke posmatrate današnju vlast? – Šta je vlast? Ona je izazov, ne samo ambicija. Skener za ono od čega ste sastavljeni. Ako zbog vlasti izgubite sebe, onda je niste dostojni. Uvek je najvažnije pitanje šta je neka vlast uradila. Ljudi obično misle na materijalna dobra, ali su dela posledica promena na nivou duha: da li imamo više vere, nade, smisla. Svako ko daje smisao svom delanju, negde taj voz gura. A „budnost“ znači – otkriti da li su u pitanju stvarne namere ili manipulacija. * Kako objašnjavate ovako suverenu pobedu SNS na poslednjim izborima? – Vučić je vrlo pažljivo posmatrao i osluškivao šta se dešava na političkoj sceni, ne samo sa partijama nego i sa narodom. Lično, imponuje mi da neko može da se menja. Ne samo meni, nego i narodu, prija njegova ambicija. Utoliko ću ga još budnije posmatrati. Zašto? Zato što je ljudski materijal vrlo kvarljiv. Vreme sve pokaže. Ko su Šešelj, Milošević, Koštunica, ko je Tadić – posle svih saznanja i ove vremenske distance? Dolazi vreme da to što govoriš moraš i da radiš. Ne pitam te šta misliš, nego šta ćeš da učiniš. To je politička pravda. Svi koji su jedno govorili, a drugo radili, pali su. Ne bih voleo da Vučić razočara. * U našem razgovoru, tačno pre godinu dana, rekli ste da bi Đinđić pružio ruku Vučiću. Mislite li to i danas? – Vučić je snimao šta je neophodno uraditi i kakve promene učiniti u Srbiji. I to ima pozitivan pravac. Ali, obazriv sam i rezervisan prema svima. Zoran je znao da je ideju promene i modernizacije neopohodno omasoviti da bi uspela. I Vučić je to osetio. Još uvek ne možemo da govorimo o njegovim dometima, mada postoje ozbiljne najave i potezi, a rezultate tek očekujemo. Mnogo važnih stvari je prepoznao i pokrenuo. Bilo bi porazno za celo društvo, ne samo njegovu partiju – ako to ne uradi. Mogu samo da kažem – neka mu je bog u pomoći. * Ko je za vas najveće razočaranje na političkoj sceni? – Nesumnjivo, Čeda Jovanović. I to je sve što ću reći o njemu. * A Tadić? – Ni najmanje mi se ne sviđa način na koji je ostavio svoju partiju, zahvaljujući kojoj je bio osam godina na vlasti. I to ostaviti je pred izbore i osnovati konkurentsku stranku… Ali, ovde je politika shvaćena kao biznis. Možda tako i treba. Ja ne bih. * Ipak, i vi ste svojevremeno napustili DS i s Jovanovićem osnovali LDP? – Ja sam bio član Glavnog odbora, a Tadić je bio predsednik, totem partije, pa je onda ostavio. To je drugačije. Možda sam ja arheološka iskopina, jer još uvek „arheološki“ uvažavam reč. Ne treba mi nikakav ugovor. Inače, u politici sam bio samo iz prijateljstva: Zoran me je uvukao u politiku, zbog Čedomira Jovanovića koga su izbacili iz Glavnog odbora – opet iz prijateljstva – osnovao sam LDP, a i Batić me je šest meseci molio da mu sačuvam partiju, shvativši da umire… Pridružio sam mu se, takođe iz prijateljstva. Nažalost, posle Zorana pa naovamo sretao sam se sa političkim mešetarstvom.  MINISTAR KULTURE – MINISTAR može da inicira, ali kultura je skup različitih oblasti i ličnosti. Nije stvar samo ekonomske zavisnosti ili partijske direktive. Ne bih pristao da budem ministar bez finansijske podrške za neophodne promene u kulturi. Ipak, ona nije parazit niti samo budžetska stavka. Važna je i za ekonomski napredak zemlje, za njen ugled. Bez brenda nema uspeha. Tasovac je moj kolega i drugar, s njim sam kao ministar digao Filharmoniju na noge. Lično, mislim da nije imao dovoljno vremena, podrške i čvršćih garancija… * O kakvoj ste Srbiji vi sanjali u vreme 5. oktobra? – Zaljubio sam se u Đinđićevu viziju Srbije. Ja sam čovek tima, u politici kao i u umetnosti. Volim da ostvarujem snove. Doživeo sam politiku kao radionicu u kojoj se san može pretvoriti u javu. A onda sam sretao samo ljude koji su umesto Srbije stavljali sebe u centar tog sna. Ma šta ko mislio o Đinđiću, on nije bio takav već nepopravljivi vizionar. I politička inspiracija za one koji su sad i koji tek dolaze. * Šta vas je u proteklih četrnaest godina najviše obeshrabrilo? – Ubistvo premijera. Pucanj u njega je pucanj u budućnost Srbije. Znam da bi se naljutio što nad njim lamentiram, ali zato sam se i upuštao u politiku posle njega. Nažalost, pokret „Moja Srbija“ nije imao šansu jer iza sebe nije imao nijednog tajkuna niti političku podršku. Danas više nemam vremena da se razočaram. Pozorište me je naučilo da je ljudski karakter kvarljiv… * Ipak, da li biste se pod nekim okolnostima ponovo upustili u politiku? – Sa čestitim ljudima i pravim izazovima, uvek! Ako mogu bar malo da doprinesem i poguram za budućnost ove zemlje, tu sam. Samo dela govore o ljudima. Nisu više važna lična imena ili imena stranaka, samo dela! I to u najkraćem roku, što znači manje od jednog mandata. Sada vidim mozaik različitih poteza koji bi trebalo da postanu artikulisana slika. Narod je ovim izborima pokazao volju i želju da se nada, a to je veliki resurs energije. Odbacio je sve koje više ne želi da vidi na političkoj sceni i dao glas onima u kojima vidi budućnost i nadu. Narod nije za potcenjivanje, spreman je i na žrtvu samo da izađe iz močvare i stane na suvo. Dosadašnje vlasti nisu prema njemu bile poštene. Ako su u pitanju prave reforme spreman sam da doprinesem, koliko god me zdravlje i pamet služe. Uvek sam za rad, borbu i aktivno kreiranje budućnosti!

[Reklama]

Van mreže Covkichleee

• *
  • 6
  • +0/-0
    • Pogledaj profil
Odg: Branislav Lečić: Buđenje naroda je dobrodošlo
« Odgovor #1 poslato: Jun 10, 2014, 17:40:24 »
bla bla

Van mreže Covkichleee

• *
  • 6
  • +0/-0
    • Pogledaj profil
« Odgovor #2 poslato: Jun 10, 2014, 17:40:36 »
bla bla ...

Van mreže Ceasar

• *
  • 5
  • +0/-0
    • Pogledaj profil
« Odgovor #3 poslato: Jul 10, 2016, 12:56:35 »
CTRL + C pa onda na forum pa CTRL + V da li se to računa ili treba da se da neko svoje mišljenje?! Pitam ja vas